تاثیر فوق‌العاده روغن انگور بر پوست صورت

اشتراک‌گذاری

آیا می دانید بسیاری از همان روغنهایی که با آنها غذا می پزید می‌توانند بر روی پوست شما اثرات مثبت دارند ، مانند کمک به بهبودی از خشکی ، آسیب آفتاب و منافذ مسدود شده؟ روغن انگور یکی از این روغن‌هاست که برای پوست مفید است.

چرا روغن انگور برای پوست شما مفید است؟ سرشار از چربی های اشباع نشده (همچنین به آن PUFAs گفته می شود) ، که می تواند به مبارزه با التهاب و تأمین هیدراتاسیون و همچنین آنتی اکسیدان ویتامین E کمک کند.

مطالعات نشان می دهد که به لطف این مواد مغذی ، استفاده از این روغن به صورت موضعی – چه استفاده از آن به عنوان مرطوب کننده ، روغن ماساژ یا روغن حامل ( روغن های حامل در ترکیب با روغنهای اساسی به منظور رقیق کردن آنها و تغییر میزان جذب آنها استفاده می شوند) – ممکن است تأثیراتی از قبیل کاهش آکنه ، افزایش فشار خون و موارد دیگر داشته باشد.

فواید روغن انگور برای پوست

روغن انگور با فشار دادن دانه‌های انگور ساخته می شود ، که حاوی اسیدهای چرب هستند. که از نظر مصرف آنتی اکسیدان سرشار از روغن انگور و عصاره انگور هستند.

ترکیبات تقویت کننده سلامتی که در این روغن یافت می شود ، نه تنها چربی های اشباع نشده ،بلکه مواد شیمیایی گیاهی از جمله پروانتوسیانیدین ها ، پیکوژنول ، توکوفرول ، اسید لینولنیک و دیگران ، که تحقیقات نشان می دهد اثرات آنتی اکسیدانی قدرتمند دارند.

روغن انگور دارای محتوای بسیار بالایی از PUFA ها ، در محدوده ۸۵-۹۰ درصد است. اسید لینولئیک فراوان ترین اسید چرب موجود در روغنهای تحت فشار سرد است و مشخص شده است که نقش مستقیمی در حفظ یکپارچگی سد نفوذپذیری آب پوست دارد.

طبق مطالعه ای در سال ۲۰۱۰ که اثرات مرطوب کننده های طبیعی محبوب و پرطرفدار را، مورد بررسی قرار داده است ، مقدار پیکوژنول موجود در روغن هسته انگور تأثیر زیادی بر کاربردهای آرایشی آن دارد. به همین دلیل آن را در محصولاتی مانند سرم ، ماسک صورت ، تونر ، آرایش و درمان های مو قرار می‌دهند.

مزایای روغن هسته انگور برای پوست صورت

۱- پوست را آبرسانی می‌کند و خشکی را کاهش می‌دهد

خشکی پوست به دلایل استفاده مکرر از آب داغ ، صابون ها ، مواد شوینده و مواد تحریک کننده مانند عطر ، رنگ و غیره یک مشکل شایع در کودکان و بزرگسالان است. این دلایل می‌توانند روغنهای طبیعی را از سطح پوست خارج کرده و باعث اختلال در میزان آب پوست شوند و منجر به خشکی و از بین رفتن خاصیت ارتجاعی و همچنین خارش و حساسیت شود.

طبق مقاله‌ای در سال ۲۰۱۸ که در مورد کاربرد روغن گیاهی است، غلظت بالای PUFA ها که ضروری هستند، که اسیدهای چرب اشباع نشده ، به علاوه آنتی اکسیدان ها به خصوصیات آبرسان روغن انگور کمک می‌کند. استفاده از این روغن بر روی صورت یا بدن شما می‌تواند به حفظ رطوبت طبیعی پوست کمک کند و دارای خاصیت تسکین دهنده باشد.

روغن انگور در مقابل روغن زیتون برای خشکی پوست – کدام یک بهتر است؟ هر دو در بسیاری از مرطوب کننده های طبیعی / گیاهی پوست یافت می شوند زیرا اثرات مشابهی دارند و توسط افرادی با انواع مختلف پوست تحمل خوبی دارند.

این تحقیق نشان داد که هر دو محصول انگور و روغن زیتون ( Oleum olivae / Olea europaea ) (به همراه آلوئه ورا ، بادام ، گندم سیاه ، چوب صندل و محصولات خیار) در مقایسه با محصولات حاوی مواد شیمیایی سخت تر ، منجر به اثرات ویسکوالاستیک و هیدراتاسیون بهتری می شوند.

گفته می شود ، بعضی ها دریافتند که روغن انگور ( روغن هسته انگور ) دارای همان مزایایی است که روغن زیتون دارد اما بهتر جذب می شود و باقی مانده چربی کمتری از خود به جا می گذارد. همچنین از ویتامین E بیشتری برخوردار است. این بدان معناست که ممکن است برای افرادی که پوست روغنی دارند و یا مستعد آکنه هستند ، بهتر باشد ، زیرا احتمال کمرنگ شدن درخشش یا مسدود کردن منافذ کمتر است.

۲- احتمالاً به مبارزه با آکنه (جوش صورت) کمک کند

برخی تحقیقات نشان داده اند که روغن انگور (روغن هسته انگور) دارای خواص ضد میکروبی خفیفی است ، به همین دلیل می تواند از تجمع باکتری هایی که می‌توانند منجر به منافذ گرفتگی و شکاف آکنه شوند جلوگیری کند. همچنین سرشار از ترکیبات فنولیک ، اسیدهای چرب و ویتامین E است که ممکن است به بهبود زخم ها یا علائم موجود در جوش های قبلی پوست صورت کمک کند.

از آنجا که این روغن سنگین نیست و برای پوست های حساس مناسب است ، حتی استفاده از روغن هسته انگور روی پوست روغنی به مقدار کمی نیز بی خطر است. برای تأثیرات ضد آکنه (جوش صورت)  قوی تر ، روغن هسته انگور را می توان با سایر محصولات گیاهی و روغنهای اساسی مانند روغن درخت چای ، گلاب و فندق ترکیب کرد.

۳- می تواند در برابر آسیب های آفتاب در دفاع از خود کمک کند

اگر در معرض آفتاب آفتاب باشید ، روغن دانه انگور برای صورت شما مناسب است؟ بله؛ زیرا حاوی تعدادی آنتی اکسیدان است – مانند ویتامین E ، پرونتوسیانیدین ، ​​فلاونوئیدها ، کاروتنوئیدها ، اسیدهای فنولیک ، تانن ها و استیلبنها – ممکن است اثرات ضد پیری و ضد التهابی داشته باشد. به عنوان مثال ویتامین E به دلیل فعالیت آنتی اکسیدانی زیاد و محافظت در برابر سلولهای پوستی ، در اثرات مفید این روغن نقش دارد.

استفاده از روغن هسته انگور می تواند ظاهر پوست شما را بهبود بخشد و علائم جزئی از پیری مانند از بین رفتن خاصیت ارتجاعی و لکه های تیره را کاهش دهد.

اگرچه نباید از آن به جای منظم از ضد آفتاب استفاده شود ، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد روغن های گیاهی مانند روغن هسته انگور و روغن نارگیل می‌توانند در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید محافظت کنند.

۴- ممکن است به پشتیبانی از بهبود زخم کمک کند

اگرچه بیشتر مطالعات انجام شده در مورد تأثیرات روغن هسته انگور بر روی مراقبت از زخم در آزمایشگاه ها یا حیوانات انجام شده است ، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد در صورت استفاده موضعی ، می تواند به بهبود سریعتر زخم کمک کند. یکی از مکانیسم هایی که با آن کار می‌کنند ، افزایش سنتز فاکتور رشد اندوتلیال عروقی است که بافت پیوندی را تشکیل می‌دهد.

همچنین دارای فعالیت ضد میکروبی در برابر پاتوژن هایی است که می‌توانند باعث ایجاد عفونت در زخم ها شوند.

۵- ممکن است به بهبود فشار خون و ملاسما کمک کند

یک مطالعه کوچک که در مجله Phytotherapy Research منتشر شده است شواهدی وجود دارد که نشان می دهد عصاره انگور گرفته شده به شکل قرص می تواند به درمان کلوآسما / ملاسما کمک کند ، شرایطی که باعث افزایش فشار خون پوست می شود و اغلب درمان آن دشوار است. اعتقاد بر این است که آنتی اکسیدان پرونتوسیانیدین در اثرات روشن کننده پوست روغن نقش دارد.

در مدت ۶ ماه از مصرف عصاره انگور ، علائم حداقل در ۱۰ از ۱۲ زن (۸۳ درصد) بهبود یافته است. محققان درگیر در این مطالعه همچنین خاطرنشان كردند كه عصاره انگور ممکن است از بدتر شدن شرایط قبل از فصل تابستان جلوگیری کند ، زمانی که قرار گرفتن در معرض آفتاب می تواند علائم را تشدید کند.

۶- می تواند به عنوان روغن ماساژ یا حامل استفاده شود

روغن هسته انگور برای همه انواع پوست یک روغن ماساژ مناسب و ارزان قیمت می‌باشد ، به علاوه می توان آن را با روغنهای اساسی مختلف مخلوط کرد تا اثربخشی آن بهبود یابد.

به عنوان مثال ، ترکیب آن با روغن اسطوخودوس می‌تواند به کاهش قرمزی پوست و التهاب کمک کند.

همچنین می توان از روغن با نعناع ، شفاف یا روغن لیمو برای مقاصد از جمله مبارزه با آکنه ، سردردهای تنشی و درد مفاصل هنگام ماساژ در پوست استفاده کرد.

نحوه استفاده روغن هسته انگور

شما می توانید از روغن انگور برای سلامتی پوست به دو روش استفاده کنید:

  • یا آن را مستقیماً روی پوست خود بمالید.
  • خوردن عصاره روغن انگور به صورت مایع یا قرص.

در حالت ایده آل ، فرآورده های روغنی انگور فشرده ، خالص و آلی را خریداری کنید. هنگامی که روغن ها تحت فشار یا فشار هوا قرار می گیرند ، نیاز به استفاده کمتری از حلال های شیمیایی دارند.

تحقیقات به طور کلی نشان می دهد که روغنهای گیاهی فشرده سرد دارای خواص مغذی بهتری نسبت به آنهایی هستند که یک فرآیند پالایش شدید را پشت سر گذاشته اند.

اگر تصمیم دارید از قرص عصاره انگور استفاده کنید تا ظاهر پوست خود را بهبود دهید ، به خاطر داشته باشید که اثرات آن ممکن است چندین هفته یا حتی چند ماه طول بکشد. برخی مطالعات نشان داده‌اند که بیشترین نتایج طی شش ماه پس از استفاده منظم تجربه خواهد شد.

 هشدا! روغن خود را در محلی کم نور یا تاریک و گرم قرار ندهید که باعث بدتر شدن روغن شود.

خطرات و عوارض جانبی

روغن هسته انگور بعید است که در اکثر افراد عوارض جانبی ایجاد کند ، اما اگر به انگور حساسیت دارید ، استفاده از آن بی خطر نیست.

اگر پوست بسیار حساسی دارید ، بهتر است با مقدار کمی روغن انگور برای آزمایش خود شروع کنید. بهتر است ابتدا قسمت دیگری از بدن خود را به غیر از صورت خود اعمال کنید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه تحریکی را تجربه نمی‌کنید. همچنین در ترکیب روغن هسته انگور با روغنهای اساسی مانند روغن لیمو یا پرتقال  که می‌تواند واکنش های پوستی به همراه داشته باشد.

نتیجه گیری

  • روغن انگور با فشار دادن دانه های انگور ( Vitis vinifera ) ساخته می شود. این منبع غنی از اسیدهای چرب اشباع نشده ، ویتامین E و آنتی اکسیدان ها است.
  • مزایای روغن انگور برای مراقبت از پوست چیست؟ استفاده از آن به صورت موضعی ممکن است برای درمان خشکی ، از بین رفتن خاصیت ارتجاعی ، آفتاب ، التهاب ، آکنه و افزایش فشار خون مفید باشد.
  • بهترین روغن انگور برای پوست چیست؟ در حالت ایده آل از روغن انگور روغنی با فشار طبیعی ، خالص و آلی مخصوصاً روی صورت خود استفاده کنید.

منبع: draxe.com/beauty/grapeseed-oil-for-skin