استفاده از کرم ضد آفتاب و مراقبت از پوست بدن

اشتراک‌گذاری

آشنایی با نحوه ضرر نور آفتاب بر پوست بدن

نوری که از خورشید به زمین می‌رسد فقط ۵۰ درصد از این نورقابل رویت است ۴۰ درصد از آن نور اینفرارد نامیده می‌شود و ۱۰ درصد از آن ماورای بنفش می‌باشد‌. این نور ماورای بنفش همان نوری است که به پوست آسیب می‌رساند نور ماورای بنفش دارای سه طیف است ۹۵درصد نور ماورای بنفش را طیف UVA به خود اختصاص می‌دهد که طول موج خیلی بلندی دارد و از لایه بیرونی پوست به پوست نفوذ می‌کند و به عمق پوست وارد می‌شود و تقریباً تمام عوارضی که نور آفتاب به پوست می زند از همین طیف است.

استفاده از کرم ضد آفتاب در تابستان و زمستان و در منزل

در مورد فصل تابستان چون نور خورشید به طور مستقیم تابیده می‌شود باید حتما از ضد آفتاب استفاده کرد. مسلم است که ضد آفتاب چه در فصل زمستان و چه در فصل تابستان برای پوست ضروری است در تابستان از ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعد از ظهر نور خورشید به صورت مستقیم تابیده می‌شود. بنابراین کسانی که بیماری پوستی دارند و پوست حساسی به آفتاب دارند بهتر است بیرون نروند و باید هر ۲.۵ – ۳ ساعت یک بار و خیلی مرتب با حجم مناسب از ضد آفتاب استفاده کنند و ضد آفتاب را چه در منزل و چه در بیرون باید استفاده کرد چون نور UVA از پنجره رد می‌شود بنابراین باید ضد آفتاب را در منزل هم استفاده کرد‌.

تاثیری نور آفتاب در پیری پوست

در حالت عادی هر فردی با افزایش سن دچار پیری پوست می‌شود که دچار نازکی پوست خواهد شد و به مرور چروک‌های پوستی اتفاق می‌افتد و پوست به خاطر تخریب الیاف کلاژنی دچار شیار می‌شود. ولی اگر پیری در اثر آفتاب باشد باید به آن فوتوایجینگ می‌گویند که پیر شدن را تسریع می‌کند افرادی که در معرض نور آفتاب هستند نسبت به افرادی که نیستند خیلی سریع تر پیر می‌شوند و ضخامت پوستشان افزایش می‌یابد شیار و لکه های کک و مک روی پوستشان ایجاد می‌شود‌.

عوارض آفتاب بر پوست بدن

آفتاب سوختگی که قرمزی ، تورم پوست ، سوزش و خارش را در پی دارد برای کسانی که چند دقیقه تا چند ساعت در معرض نور آفتاب هستند این عارضه اتفاق می‌افتد‌. ، برنزه کردن خواسته یا ناخواسته که اگر رنگ پوست تیره باشد و پوست در معرض آفتاب قرار بگیرد برنزه می‌شود و اگر رنگ پوست روشن باشد افتاب سوختگی اتفاق می‌افتد بنابراین پزشکان برنزه کردن را تایید نمی‌کنند‌. سرطان‌های پوست هم یکی دیگر از عوارض آفتاب می‌باشد‌. چند نوع سرطان برای پوست وجود دارد که سه نوع آن در اثر آفتاب است و شایع‌ترین محل سرطان صورت و پشت دست است یعنی جاهایی که در معرض نور آفتاب هستند مخصوصاً در ناحیه بینی و گوش در آقایان‌‌. آفتاب باعث می‌شود که کسانی که بعضی داروها مثل داروهای فشار خون و بعضی از داروهای آرام‌بخش را مصرف می‌کنند به آن حساس باشند و سریعتر دچار لک و قرمزی پوست شوند‌.

انواع ضد آفتاب

  1. ضد آفتاب‌های فیزیکی که به شکل پوشش کار می‌کنند یعنی اصلاً جذب پوست نمی‌شوند و نور آفتاب را بازتاب می‌دهند.
  2. ضد آفتاب‌های شیمیایی که جذب پوست می‌شوند و اجازه نمی‌دهند نور آفتاب به پوست برسد.
  3. ضد آفتاب‌های ترکیبی که الان وجود دارند و ترکیبی از ضد آفتاب های فیزیکی و شیمیایی.

نکاتی درمورد مصرف کرم‌های ضد آفتاب در کودکان

برای کودکان بالای ۶ ماه هم ضد آفتاب تجویز می‌شود شیرخواران زیر ۶ ماه را نباید در معرض نور آفتاب قرار داد‌. ضد آفتاب برای کودکان ترجیحا نباید پایه الکلی داشته باشد و به شکل لوسیون نباشد که دارای ترکیبات خاصی است که کارخانجات تولیدی روی ضد آفتاب کودکان می‌نویسند.

کرم ضد آفتاب را می‌شود دور چشم استفاده کرد یا نه ؟

بله می‌شود استفاده کرد دقیقا پوست روی پلک بالا و پایین که روی چشم را می‌پوشانند و ظریف ترین پوست بدن است که بهتر است از ضدآفتاب مخصوص دور چشم استفاده شود  ولی برای قسمت بالا تر و پایین تر می‌شود از همان ضدآفتاب صورت استفاده کرد برای لب هم باید کرم ضد آفتاب استفاده کرد که ضد آفتاب مخصوص دارد ولی می‌شود از همان ضد آفتاب های صورت هم برای آن استفاده کرد چون لب‌ها هم خیلی حساس است  می‌تواند تغییر ماهیت دهد مخصوصاً برای کسی در معرض نور آفتاب هستند مثل کشاورزان.

آیا ضد آفتاب ها همراه با کرم های آرایشی برای پوست ضرر دارد؟

هیچ مشکلی ندارد ضد آفتاب ها انواع مختلفی دارند پماد که بر پایه‌ی چرب بودن آنها متفاوت است  برای پوست های چرب ضد آفتاب به صورت محلول در الکل به شکل لوسیون و یا ژل استفاده می‌شود و یا حتی اگر به صورت کرم بخواهد استفاده شود باید کلمه فاقد چربی روی آن حک شده باشد  و گرنه جوش صورت و کمر را بیشتر می‌کند  برای پوست های خشک از ضد آفتاب های مخصوص که همراه با مرطوب کننده است استفاده می‌شود و یا می‌تواند ابتدا مرطوب کننده پوست بزنند  بعد روی آن کرم ضد آفتاب بمالند چون برای پوست ها ی خشک  اگر ضد آفتاب حاوی الکل استفاده شود خشکی پوست بیشتر می‌شود و حتی چند برابر خواهد شد.

عوارض کرم های ضد آفتاب

کرمهای ضد آفتاب عوارض کمی دارند مگر این که مناسب پوست استفاده نشوند(مثلاً برای پوست چرب از ضد آفتاب خشک استفاده شود). وضعیت ضد آفتابها ممکن است در آنها عطر و رنگ وجود داشته باشد که باعث ایجاد حساسیت کند که این حساسیت به شکل آبریزش از چشم و خارش پوست می‌باشد در این صورت بهتر است استفاده از کرم قطع شود و به متخصص پوست مراجعه شود.

عوارض نور آفتاب و خورشید بردور چشم و اهمیت استفاده ازعینک آفتابی

پوست اطراف چشم نازک ترین پوست بدن است بهتر است که از کرم های دور چشم استفاده شود کرم های دور چشم هم بر اساس سه نفر متغیر است از سن پایین مثلاً ۲۵ تا ۳۰ سال بهتر است کرم دور چشم شروع شود و در سن پایین از کرم‌های ضد چروک استفاده نمی‌شود و فقط از کرم های آبرسان برای دور چشم استفاده می‌کنیم حالت آبرسانی دارد و پوست را با نشاط می‌کند یک مقدار اثر ضد آفتاب دارد. به مرور که سن بالا می‌رود اگر چروک دور چشم ایجاد شوند از کرم های دور چشم ضد چروک و کرم های که تغذیه کننده است استفاده می‌کنیم درمورد عینک های آفتابی هم باید متخصص چشم نظر دهند باید از عینک های آفتابی استاندارد که uv را می‌گیرند و سایزسایز بزرگی دارند استفاده شود.

آیا می‌شود نوزاد و یا افراد مسن برای این که ویتامین های آفتاب را جذب کند در مقابل نور آفتاب قرار گیرند؟

تمام موجودات زنده برای ادامه حیات خود به نور خورشید نیاز دارند و فوایدی برای ما هم دارد که یکی از آنها سنتز ویتامین D است که برای بدن لازم و ضروری است ولی صورت پشت دست و گوش در آقایان چون سلول هایش می‌دهد مخصوصاً در شیرخواران نباید به صورت متمادی در معرض نور آفتاب قرار بگیرند و ضد آفتاب ها یکی از ضررهایش همین است که جذب ویتامین D را کم می‌کند در مورد آقایان به خاطر اینکه ساعت طولانی ترین در معرض نور آفتاب هستند بهتر است از کرم های ضد آفتاب استفاده کنند کرم های ضد آفتاب آنها کمی فرق دارد.

سوالات مردم درمورد کرم ضد آفتاب

خانم های باردار و کودکان از چه ضد آفتابی استفاده کنند؟

برای خانم های باردار باید ضد آفتاب های مینرال استفاده کرد که همان ضدآفتاب های فیزیکی است که جذب پوست نمی‌شود که بازتابش نور خورشید را انجام می‌دهد و اصلاً مواد شیمیایی ندارد ضد آفتاب کودکان هم فیزیکال و مینرال هستند مقدار مصرف هم به اندازه یک و نیم بند انگشت خود کودک از و هر سه دو و نیم تا سه ساعت یکبار باید تمدید شود بعضی ازضد آفتابها رویش نوشته شده برای تمام روز و این صحت ندارد هیچ ضد آفتابی وجود ندارد که نه نخواهد تمدید شود

پوست از نظر چربی و خشکی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

  • علائم پوست چرب: براق ، منافذ روی بینی باز است ، آکنه و جوش می‌زنند ، موهای چربی دارند
  • علائم پوست خشک: احساس خشکی بعد از شست و شو دارد، چروک دارد

برای تشخیص بهتر به متخصص پوست مراجعه شود.

آیا در زمستان هم باید از کرم های ضد آفتاب استفاده شود؟

در هوای ابری ۸۰% از UV به زمین می‌رسد در هوای برفی هم همین‌طور. برف اگر روی زمین باشد انعکاس نور خورشید را بیشتر می‌کند و در هر هوایی و در هر فصلی باید از ضد آفتاب استفاده شود ولی در فصل تابستان به خاطر لکه های زیادی که آفتاب ایجاد می‌کند به خاطر عوارض شدیدتر نور آفتاب باید به ضد آفتاب بیشتر اهمیت داد.

چه زمانی باید از ضد آفتاب برای بیرون رفتن استفاده شود؟

۲۰ دقیقه قبل از رفتن از منزل باید حجم مناسبی از ضد آفتاب استفاده شود و هر دو و نیم تا سه ساعت باید تکرار شود البته در منزل هم باید ضد آفتاب استفاده کرد . برای بیرون رفتن حتما باید پوشش مناسب داشت تا آسیب پوستی وارد نشود بهترین پوشش برای بیرون رفتن پوشش کامل ، استفاده از کلاه ،عینک دودی و در نهایت ضد آفتاب در حد کافی است.

ضد آفتاب های معمولی خوبه یا ضد آفتاب هایی که حاوی کرم پودر هستند؟

ضد آفتاب با کرم پودر داشته باشد اشکالی ندارد ضد آفتاب های معمولی حجم ضد آفتابی که می‌توانند استفاده کنند بیشتر از بهتر است.

آیا مهم است که ضد آفتاب چه برندی داشته باشد؟

مهم نیست از چه برندی باشد مهم این است که استاندارد باشد و فرقی ندارد که برای برای چه کشوری و چه برندی باشد فقط چون حجم زیادی از ضد آفتاب باید در طول روز استفاده شود بهتر است با قیمت مناسب تهیه کنند.