علت انواع خارش پوست بدن به همراه بیماری‌های مرتبط

اشتراک‌گذاری

تعریف عمومی از خارش

خارش یک حس ناخوشایند است که به فرد وارد می‌شود و فرد را مجبور به خاراندن پوست می‌کند و یک لذت آنی و تسکین موقت ایجاد می‌کند ولی خودش چرخه معیوب را ایجاد می‌کند دوباره هیستامین‌ها ، متابولیت‌های خود را آزاد می‌کنند و خارش تشدید می‌شود و احساس ناخوشایند خارش را دوباره ایجاد می‌کند.

انواع خارش و علت آن

خارش پوستی متاسفانه بیماری خیلی شایع است و دو نوع خارش داریم خارش های مزمن و خارش های طول کشیده که فرد را مستاصل می‌کند و سال‌ها طول می‌کشد و باید زود مداوا شود. بنابراین خارش علامتی از بیماری است که می‌تواند علایمی از بیماری داخلی و علایم بیماری پوستی باشد. خارش‌های چند روزه در واقع زیر شش هفته ممکن است آلرژی های گذرا باشند که در این نوع خارش فرد به غذا ، به گرده گلها ، به پشم حیوانات و داروهای خاص حساسیت دارد ولی اگر خارشی بیش از ۶ هفته طول بکشد و به آن خارش از مزمن می‌گویند که باید به دنبال علت آن گشت پس اگر دچار خارش شدید شده‌اید حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید.

بیماری‌های داخلی که باعث ایجاد خارش می‌شوند

بیماری کبد و تاثیر آن بر خارش پوست بدن

سر دسته ی بیماریهای داخلی که باعث ایجاد خارش می‌شوند بیماری‌های کبدی است . بیماری‌های کبدی مخصوصاً آنهایی که مجرای صفراوی را درگیر می‌کنند و انسداد مجرای صفراوی می‌دهند که صفرا را وارد خون می‌کند و باعث ایجاد خارش می‌شود البته علایم دیگری مثل زردی یا موارد دیگر هم همراهش هست اما یکی از علائم آن خارش است.

بیماری کلیوی و تاثیر آن بر خارش پوست بدن

بیماری کلیوی مثل نارسایی کلیه هم باعث خارش می‌شود می‌بینیم که کسانی که دیالیز می‌شوند خیلی دچار خارش می‌شوند. چون یونهای کلسیم و فسفات در خون آنها بالا می‌رود و خارش های خیلی شدید و ناراحت کننده ای دارند.

بیماری عفونی و انگلی و تاثیر آن بر خارش پوست بدن

بیماری‌های عفونی مثل هپاتیت C، ایدز و بعضی از سرطان های خون علائمی از قبیل خارش دارند انگل ها هم باعث خارش می‌شوند انگلهای روده در کودکان و کرمک از علایمش خارش پوستی است .همچنین انگل هایی که به پوست حمله می‌کنند. مثل گال و شپش سر و قارچ های پوستی خارش های شدید ایجاد می‌کنند کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید هم باعث خارش می‌شوند و هر کدام به شکلی . کم کاری تیروئید با ایجاد خشکی پوست و پرکاری تیروئید هم به شکل دیگر باعث خارش می‌شوند ‌. کم خونی ها هم یکی از علایم خارش است.

نکاتی درمورد رابطه بیماری ها با خارش پوست بدن

البته اینها دلیل بر این نیست که هر کس خارش داشته باشد حتماً این بیماریها را دارد بنابراین حتماً باید به پزشک متخصص مراجعه کرد تا مورد معاینه قرار بگیرد پزشک ابتدا پوست ، ناخن و کف سر را بررسی می‌کند اگر بیماری پوستی داشت درمان را شروع می‌کند وگرنه در مورد بیماری های داخلی بررسی‌های لازم را انجام می‌دهد و در صورت نیاز به پزشک مربوطه ارجاع خواهد داد.

آیا بیماری های عصبی باعث ایجاد خارش می‌شود؟

بله یکی از انواع خارش ها نرودرما تیک‌ها یا خارش های عصبی هستند و بعضی از بیماران به دلیل بیماری های عصبی خیلی استرس دارند و کلافه هستند و بعضی از شخصیت های وسواسی یک جای خاصی از بدن خود را زیادی می‌خارانند مثلاً پشت گردن در خانم‌ها یا ساق پا طوری که با خاراندن زیاد و اصطکاک زیاد باعث می‌شود که پوست آن ناحیه ضخیم می‌شود در واقع فرد با خاراندن خود را تسکین می‌دهد و این تسکین دادن تبدیل به عادت در آنها می‌شود و این عادت باعث می‌شود که به مرور تغییر شکل پوستی ایجاد کند و در حقیقت یک چرخه معیوب ایجاد کند زیاد خاراندن به مرور باعث تیرگی پوست می‌شود که درمان آن خیلی سخت است و درمان اصلی آن قطع خاراندن است و استفاده از دارو و در نهایت لیزر خواهد بود و برگرداندن رنگ پوست به رنگ اولیه چند سال زمان می‌برد این حتماً همکاری یک متخصص پوست را با یک روانپزشک می‌طلبد.

علت خاراندن از زانو به پایین یعنی در ساق پا که هیچ علایمی مثل قرمزی و بثورات پوستی نداشته باشد چیست؟

خارش در ساق پا علت زیادی دارد که مهمترین آن خشکی پوست است که باید بررسی شود و اگر خارش پوست در دراز مدت ادامه پیدا کند حتما دچار بثورات هم خواهد شد ضایعاتی به شکل نودولها و کیست‌های بزرگی در ساق پا ایجاد می‌شود که گاهاً با بیماری‌های دیگری اشتباه گرفته می‌شود که دلیل اصلی آن خاراندن است بیماران حتماً باید سعی کنند خارش را قطع کنند چون مطمئناً این چرخه معیوب با کنترل بر اعصاب و نخاراندن قطع می‌شود.

علت ایجاد کهیر‌های بزرگ و کوچک با قرمزی و خارش چیست؟

کهیر واکنش آلرژیک حاد یا مزمن به شکل ورم دانه های گرد سرخ بر روی پوست که با خارش شدید همراه است می‌باشد و آماس و ورمی است که در پوست بدن ایجاد می‌شود و معمولا بر اثر واکنش بدن در برابر آزاد شدن مواد هیستامینی یا ترکیبات نزدیک به هیستامین پدید می‌آید کهیر بیماری کوتاه مدتی است که با سرخی پوست و خارش بسیار در تمام بدن همراه است. کهیر حاد کهیری است که کمتر از ۶ هفته طول کشیده باشد از اصلی ترین علت های ایجاد کهیر حاد می‌توان به مواد غذایی مثل ( آجیل و شکلات ، ماهی ، گوجه فرنگی ، تخم مرغ ، شیر گاو و ادویه جات) داروها از قبیل آنتی بیوتیک ها مثل پنی سیلین و مسکن ها مثل ایندومتاسین ، ویتامین ها و غیره را نام برد. که کهیر داروی معمولاً دو تا سه هفته بعد از شروع دارو ایجاد می‌شود بنابراین یک ماده آلرژی زا وارد بدن می‌شود و باعث افزایش فعالیت بدن می‌شود که بدن این را به شکل کهیر بروز می‌دهد.

انواع کهیر حاد

  • کهیرهای فیزیکی که در افراد با یک ضربه روی آن ناحیه ملتهب و متورم می‌شود.
  • کهیر کولونرژیک : افرادی هستند که وقتی عصبانی می‌شوند کهیر می‌زنند.
  • افرادی که از سرما به گرما می‌روند کهیر می‌زنند.
  • خوردن غذاها و خوردن داروهای خاص و غیره. 

در واقع زمانی که بدن نسبت به یک چیزی آلرژی پیدا کند این ضایعه ایجاد می‌شود که باقرمزی ، برجستگی و متورم شدن همراه است و به هر جای بدن دست می‌زنند ادامه پیدا می‌کنند . کهیر ظرف چند ساعت ناپدید می‌شود یعنی جایی که متورم شد باید عرض ۲۴ ساعت ناپدید شود. کهیری که بیش از ۶ هفته طول می‌کشد کهیر واسکوریک نام دارد که خیلی نادر است که باعث ایجاد التهاب حتی روی رگ ها می‌شود این کهیر ۲۴ بالای ۲۴ ساعت طول می‌کشد بنابراین اگر در بدن ایجاد شد و در عرض ۲۴ ساعت ناپدید شد که هیچ ولی اگر ۲۴ ساعت طول کشید نیاز به بررسی است تا علت اصلی آن پیدا شود. کهیر هایی که حالت آنژیودم پیدا کرده ، خیلی عمیق تر است و روی لبها ، دهان ، چشم و بینی قرار دارد که بسیار متورم می‌شود که به سمت انسداد راه‌های تنفسی می‌رود و بسیار خطرناک است.

علت خارش پوست در شیرخواران و نوزادان چیست؟

شیرخواران از حدود یک تا دو ماهگی به مرور دچار قرمزی و ضایعاتی به شکل پلاک های ارتو ماتو روی گونه ها ، آنج ها و پشت زانوها می‌شوند و این ضایعات به خاطر بیماری درماتیت آتوپیک است که یک بیماری ژنتیکی است که با خارش و سوزش همراه است و بر روی بدنشان هم زده می‌شود معمولاً خود شیر خوار یا پدر و مادر سابقه آسم و سینوزیت و یا حساسیت های پوستی دارند در حقیقت این یک نوع حساسیت پوستی است که خود را به این شکل نشان می‌دهد. وقتی که این نوزادان شروع به غذا خوردن کنند با مصرف تخم مرغ و شیر گاو بدتر خواهند شد بنابراین اگر شیر خشک مصرف می‌کنند باید شیر خشک بدون شیر گاو باشد و تخم‌مرغ در غذایشان باید خیلی کم باشد حتما از مرطوب کننده ها و بخور در منزل و کرم هایی که کورتون ضعیف دارند استفاده کنند. اگر خارش خیلی زیاد باشد از آنتی هیستامین ها استفاده کنند تا در نهایت به سمت بهبودی پیش ‌روند این بیماری تا ۵-۶ سالگی ادامه دارد اگر دیدید که شیرخوار با حمام کردن پوست ملتهب و قرمز می‌شود باید مدت زمان حمام کردنش را کم کرد و نباید بیشتر از دو دقیقه حمام کردنش طول بکشد باید با آب ولرم و شوینده های خیلی کم باشد و بعد از حمام باید حتماً از مرطوب کننده ها استفاده کرد.

علت خارش کف دست و یا پا چیست؟

و درمان آن به چه صورت است؟ در بزرگسالان یک نوع خارش کف دست و پا داریم که از بیماری پسوزیاریس است که خود را به شکل اگزما نشان می‌دهد خارش کف دست و پا می‌تواند از خشکی ساده پوست باشد تا اگزمای مزمن و پسوزیاریس و گال. اگر اگزمای ساده باشد باید حتما از نرم کننده ها و صابون های ملایم استفاده کرد و از مایع دستشویی زیاد استفاده نشود چون پوست را خشک تر می‌کند اگر به نتیجه قابل قبول رسید که هیچ در غیر این صورت باید به پزشک مراجعه کرد.

 گال چیست و رابطه آن با خارش پوست بدن

گال یک بیماری عفونی است در حقیقت حمله یک نوع انگل به پوست است علتش استفاده از ملحفه ی دیگران و یا رفتن به روستاهایی که در تماس با حیوانات هستند که بعد از یک تا دو روز دچار خارش‌های شدید در ناحیه پاها و شکم قرار می‌گیرند و این خارش ها این قدر زیاد است که به آن خارش شبانه می‌گویند یعنی فرد از شدت خارش از خواب بیدار می‌شود و شبها خارش بیشتر می‌شود. علت خارش این است که این انگل زیر پوست زندگی می‌کند و زیر پوست تخم گذاری می‌کند و وقتی که می‌خواهد حرکت کند خارش خیلی شدیدی ایجاد می‌کند این بیماری شدیداً مسری است و از طریق لباس ، ملحفه و تماس بدنی منتقل می‌شود و خیلی کلافه کننده است. گال در بچه ها معمولاً به شکل جوش در کف دست و پا خود را نشان می‌دهد ولی در بزرگسالان در نواحی مختلف بدن است.

توصیه برای دوری از گال

در مسافرت و مهمانی حتماً از لباس ، ملحفه و حوله ی شخصی استفاده کنید چون احتمال سرایت گال در این صورت کمتر می‌شود . کسی که گال داشته باشد حتماً باید به پزشک مراجعه کند و از یکسری کرم هایی مثل پرمترین ، لیندان و از محلول ها یی می‌شود استفاده کرد ولی لباس‌ها حتماً باید جوشیده و ضدعفونی شود

سوالات عمومی مردم درمورد خارش پوست بدن

خانم ۲۹ ساله دچار خارش شدید بدن شدند که آمپول حساسیت استفاده کردند که تا دو سه روز خوب شده بودند ولی الان با شستشوی دست شدیداً می‌خارد و قرمز می‌شود راهکار چیست؟

این هم از انواع کهیر ها است از نوع کهیر تماس با آب است که مزمن و تکرار شونده است و با وجود اینکه آنتی هیستامین گرفتند موقت نتیجه گرفتند در کل درمان اصلی کهیر ها اجتناب از ماده آلرژی زاست اگر اجتناب کنید کهیر ناپدید می‌شود ولی همیشه نمی‌شود از آب اجتناب کرد در این مواقع باید به پزشک متخصص مراجعه کنند و از دارو استفاده کنند اگر با دارو درمان نشدند پزشک یکسری آزمایشات می‌گیرد تا بررسی کامل انجام شود . سوال : خانم ۷۸ ساله ای که ریزش موی شدید دارند برای رفع آن چه کار باید بکنند؟ چون سنن خانم بالاست و سن بعد از یائسگی است در این سن معمولاً هورمون های جنسی خیلی کم شود و ریزش موی خانم ها مخصوصا جلوی سر زیاد می‌شود و موها نازک می‌شوند احتمالاً یک ریزش مویی است که به خاطر کم شدن هورمون جنسی است البته در بعضی از بیماران هم مثلاً سه ماه قبل استرسی داشتند به شکل واکنشی ریزش مو تشدید پیدا می‌کنند بنابراین باید به زمان قبل برگردند ببینند که بیماری خاصی داشتند یا نه و از نظر کم خونی و بیماری‌های داخلی باید بررسی شوند و یک چکاپ کلی از نظر قند و چربی هم باید داشته باشند اگر این آزمایش‌ها سالم بود برمی‌گردیم به مسئله هورمونی که درمان خودش را دارد .

پسر بچه‌ای که سه سال از بیماری کلیوی اش می‌گذرد که در آن زمان پروتئین دفع می‌کرد بعد از مدتی خارش پشت سر گرفته که طولانی شده است برای از بین بردن آن باید چه کار کرد؟

یکی از علت های ایجاد خارش بیماری کلیوی است هرچند که به خاطر دفع پروتئین دارویی مصرف می‌کردند که این دارو خارش بعد از سه سال را نمی‌دهد و خارشهای پشت سرشان دلیل دیگری دارد مثل خارش عصبی که باید به پزشک مراجعه کنند که معمولاً از ترکیب کورتون ملایم مثل هیدروکورتیزون با مرطوب کننده ها و شامپوهای ضد خارش مناسب است همچنین استفاده از آنتی هیستامین ها مثل شربت آنتی هیستامین و هیدروکسی زین می‌توانند استفاده کنند و اگر تسکین پیدا نکردندمی‌توانند به پزشک مراجعه کنند.

خارش دست در خانم ۶۶ ساله به چه علت است؟

خارش دست در خانم‌های خانه‌دار به خاطر تماس مکرر دست با آب و مواد شوینده است بنابراین باید از تماس زیاد با آب اجتناب کنند و از مرطوب کننده ها استفاده کنند و با مراجعه به پزشک متخصص از درمان‌های خاص که برای خارش دست است استفاده کنند .

علت خارش سر و ریزش مو در دختر ۱۵ ساله چیست و آیا شامپوی بچه مناسب است؟

چندتا بیماری است که باعث خارش سر می‌شود ولی چون فرد دختر ۱۵ ساله است و در سن بلوغ جنسی است ترشح بالای هورمون آندروژن و ایجاد بیماری‌های مثل درمات سبوروئید وجود دارد که همان شوره های خفیف تا شدید ناحیه سر است و گاها علامتش خارش سر و در نتیجه ی خاراندن زیاد ، ریزش موی سر را هم داریم بنابراین بهتر است از شامپوهای ملایم استفاده کنندشامپوی بچه فقط مناسب سن کودکان است و حتی نباید برای شستن صورت هم از آن استفاده کرد چون ph پوست و موی بزرگسالان اسیدی است و حتی حمام با آب خالی هم برای پوست ضرر دارد. و حتما باید با شامپوی بزرگسال سر را شستشو داد. شامپوهای ضد خارش هم وجود دارند که ملایم هستند که یک مقدار رقیق تر هستند. بعضی شامپوها مواد نرم کننده و تسکین دهنده مثل آلوئه ورا دارند که مناسب است و اگر این فرد با این موارد نتیجه نگرفت باید به پزشک مراجعه کنند.

نتیجه گیری در مورد خارش پوست بدن

خارش در واقع یک کیست درونی است علت یک بیماری است ولی معمولاً یک بیماری پوستی است و آلرژی خواهد بود که خارش یا ساده است یا ادامه دار و به شکل کهیر می‌شود یا آنژیودم مثل کسانی که لب و دهانشان متورم می‌شود و حتما باید به متخصص پوست مراجعه کرد. برای تسکین خارش می‌توانید از محلول های کالامین و آنتی‌هیستامین‌ها استفاده کنید و درمان قطعی را پزشک متخصص تشخیص می‌دهد.