بررسی انواع جوش پوست و آکنه صورت در دوره های مختلف

اشتراک‌گذاری

آیا می‌توانیم چرک جوش صورت را خالی کنیم؟

باید ببینیم که جوش رسیده یا نه یعنی به حدی رسیده که چرکش جمع شده و سرش سفید شده باشد و به سطح پوست رسیده طوری که ترشح کند اگر این علایم را نداشته باشد و آن را فشار دهیم جوش ملتهب می‌شود و بدتر می‌شود. چون این فشار باعث می‌شود که کیسه ای که ایجاد شده از داخل بترکد و ایجاد التهاب بیشتر در بافت کند وقتی که التهاب بیشتر شود باعث می‌شود این پروسه خیلی طولانی تر شود و احتمال اینکه بعدها جای جوش بماند بیشتر می‌شود. اگر کسی قرار است جوش خود را دستکاری کند باید جوشی باشد که سطحی باشد یعنی جوشی که با کوچکترین فشار بیرون بریزد ولی اگر جوش عمقی باشد اگر فشار دهد حتماً جایش می‌ماند در هر صورت بهتر است توسط افرادی که متخصص هستند پاکسازی شود.

 درمان خانگی از بین بردن جوش صورت

مقدار کمی آب لیمو و عسل را با هم مخلوط کرده و روی جوش های خیلی ملتهب قرار دهید چون آب لیمو و عسل علاوه بر اینکه اثر قابض و خشک کنندگی دارند اثر آنتی باکتریال هم دارند و باعث می‌شود زودتر جوش خشک شود و این مخلوط بهترین جایگزین طب سنتی است.

آیا خمیر دندان جوش روی پوست صورت را از بین می‌برد؟

چون اکثر خمیردندان‌ها مواد آنتی باکتریال دارند و بعضاً یکسری مواد دارند که می‌توانند اثر قابض داشته باشند می‌تواند تورم و التهاب را کم کند ولی از نظر علمی و پایه و اساس ندارد.

لک‌های بارداری روی پوست چگونه از بین می‌رود؟

از عوامل ایجاد این لک ها نور آفتاب و تغییر هورمونی است و حتما باید از ضد آفتاب استفاده کرد. مشکلی که این لک ها دارند این است که یکسری از آن ها با زایمان و گذر زمان از بین می‌رود، ولی یکسری از این لک ها باقی می‌مانند و حتی تشدید می‌شوند و مشکل ما با این لک ها عود کنندگی آنهاست و این که بسته به عمق رسوب رنگدانه ها ممکن است پاسخ کامل نسبت به درمان آن نداشته باشیم و یا پاسخ نسبی داشته باشیم و اگر لک ها با درمان از بین رفت نباید کلا درمان را قطع کرد و باید به توصیه پزشک توجه کرد و حتماً باید از کرم ضد آفتاب به صورت دائمی استفاده شود نباید تصور کرد که با یک بار استفاده از کرم ضد آفتاب لک ها از بین می‌رود چون این ضدآفتاب ها فقط سه تا چهار ساعت اثر بخشی دارند حتماً باید در طول روز به صورت مداوم و حتی در فضای بسته استفاده کرد.

خانمی ۵۰ ساله کیست در صورت داشتند که رسیده بود و آن را تخلیه کردند حالا جایش باقی مانده است برای از بین بردن آن چه کار باید کرد؟

چون گودافتادگی ایجاد شده به تنهایی با دارو نمی‌شود آن را درمان کرد اگر فقط لکه بود با داروهای ضد لک و لایه بردار درمان می‌شد ولی وقتی گود افتاده می‌شود باید از روش‌های مختلفی برای درمان استفاده کرد مثل سابزیشن که روش کار به این صورت است که یکسری سوزن‌های مخصوص زیر فرورفتگی می‌زنند و آن باند های فیبروزی که باعث ایجاد التهاب شده و پوست را به سمت پایین کشیده را پاره می‌کنند و بعد روی آنرا لیزر می‌کنند ولی با یک جلسه درمان اتفاق نمی‌افتد و باید درمان تکرار شود و انتظار بهبودی صددرصد در این مورد وجود ندارد در واقع ۶۰ – ۷۰درصد از آن چیزی که هست بهتر می‌شود.

آیا سشوار و اتو مو باعث ریزش مو می‌شود؟

سشوار کشیدن بصورت مکرر ضرر دارد. سشوار کشیدن در زمان رفتن به مهمانی و عروسی اشکالی ندارد ولی اگر به صورت مداوم و بعد از استحمام زده شود و با حرارت بالا و نزدیک به مو آسیب می‌زند و اگر هم کشیده شود می‌تواند باعث ریزش مو شود بیشترین آسیبی که می‌زند این است که آب مو سریع تبخیر می‌شود و مو خشک می‌شود در این صورت مو شکننده می‌شود و با کوچکترین ضربه خورد می‌شود و بنابراین برای کسانی که شش کار و اتو مو را زیاد استفاده می‌کنند در معرض ریشه مو ناشی از خورد شدن هستند نه اینکه مو از ریشه بریزد خود ساقه ی مو آسیب می‌بیند و موخوره زیاد می‌شود که در این صورت مو خورد می‌شود و افراد تصور می‌کنند که مو رشد نمی‌کند بنابراین در موقع استفاده از سشوار باید مواردی زیر رعایت شود : نباید باد زیاد گرمی‌به مو بخورد باید ملایم و ولرم باشد ، باید با فاصله از سشوار استفاده کرد ، باید در حدی که خیسی باعث سرماخوردگی و مریضی نشود باشد .

آیا ژل برای مو و کف سر ضرر دارد؟

اگر جنس ژل و مواردی که در آن از نوع نامرغوب و غیر استاندارد باشد مثل هر ماده شیمیایی برای پوست ضرر دارد و باعث ریزش مو می‌شود .

دلیل جوش های ریز و قرمز روی بینی چیست؟

یک مقدارش همان جوش های دوران جوانی است که به آن آکنه می‌گویند که می‌تواند تا سنین میان سالی هم ادامه پیدا کند، که یکسری از آن می‌تواند ملتهب و قرمز باشد و یکسری هم سر سیاه. این جوش‌ها در بعضی‌ها روی پیشانی، در بعضی ها روی گونه ها و در برخی هم روی بینی زده می‌شود و گاهی هم روی قفسه سینه و پشت هم زده می‌شود در واقع در افراد مختلف مکانش فرق دارد.

بهترین روش برای از بین بردن جوش های عمیق چیست؟

جوش های عمیقی که جاگذار هستند را حتماً باید درمان کرد و به پزشکی متخصص مراجعه کرد که بسته به عمق جوش درمان های دارویی صورت می‌گیرد که می‌تواند از آنتی‌بیوتیک ساده و داروهای موضعی ضد باکتری و لایه بردار شروع شود تا حتی در خانم ها می‌تواند درمان هورمونی داشته باشد.

آیا مولتی ویتامین برای کسی که پوستش خشک شده و می‌ریزد درمان مناسبی است؟

علت خشکی پوست مختلف است می‌تواند علت ژنتیکی داشته باشد به نام سبوریددرماتیک یعنی اگزمای نباتی چرب و مودار که در نواحی کنار بینی ، دور دهان ، در ابروها و در ریش آقایان که پوسته می‌دهد ، باشد که درمان‌های خاص خود را دارد و باید درمان‌های خوراکی و موضعی انجام دهند. یکی ممکن است اگزمای ناشی از اگزمای ایتوپیک باشد که با اگزمای سبوریددرماتیک فرق می‌کند و در دست ویا صورت می‌زند که نرم کننده می‌خواهد در موارد شدید باید درمان کورتون انجام شود و اگر بخواهند فقط با مولتی ویتامین درمان کنند امکان پذیر نیست. معمولا برای کسی که پوست خشک دارند در یک دوره کوتاه ویتامین آ تجویز می‌شود چرا که هم کمبود ویتامین آ و هم زیاد بودن ویتامین باعث خشکی پوست می‌شود و نباید زیاد استفاده کرد چیزی دیگری که به صورت خوراکی استفاده می‌شود به غیر از چرب کردن موضعی در صورتی که اگزمای خشک باشد و نواحی چرب و مودار نباشد استفاده از یکسری گیاهان هستند روغن گل مغربی که به صورت قرص وجود دارد مناسب است چون درونش اسیدهای چرب ضروری وجود دارد که برای پوست مناسب است.

در فصل سرما که پوست قرمز و خشک می‌شود آیا ویتامین آد مناسب است و ضرری ندارد؟

خیر ضرری ندارد اگر پوست مستعد جوش نیست و مشکل خاصی ندارد ضرر ندارد تنها عوارضش این است که محصولات ویتامین آد و پمادها در طولانی مدت باعث کدر شدن پوست می‌شوند ولی منع استفاده ای ندارد.

جای جوش را چگونه باید درمان کرد؟

اگر جای جوش به صورت پستی و بلندی و عمیق باشد باید حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنند. از درمان‌های مختلف برای از بین بردن اسکار هایی استفاده می‌کنند مثلا از روش سابزیشن در جاهای خیلی گود که گاهی اوقات قبل آن پانچ انجام می‌دهند پانچ به صورت تیغه های گرد است که به اندازه ی همان فرورفتگی هاست که در آن می‌گذارند و پوست را برش می‌دهند پوست در سطح بالاتری جوش می‌خورد و بعد با سابزیشن که با سوزن های مخصوصی زیر آن قسمت هایی که فرورفتگی دارد می‌روند و آن باندهای فیبروزی که باعث کشیده شدن پوست به پایین شده را پاره می‌کنند بعد روی اینها لیزر انجام می‌دهند مثل لیزرهای لایه بردار که در پوست التهاب ایجاد می‌کنند وقتی التهاب ایجاد شد شروع می‌کنند به ترمیم بافتی یا از روشهایی مثل میکروبلدینگ یا درم ابریژن و روش‌های مشابه دیگر. چنانچه جوش هنوز فعال باشد باید ابتدا جوش ها را درمان کرد اگر جوش قرمز باشد با گذر زمان از بین می‌رود و حتی کسانی که قرمزی پوست آنها طولانی شده می‌توانند از لیزرهای عروقی پست مثل پاستا لیزر یا PDA برای کاهش لکه های قرمز استفاده کنند البته حتی برای جوش های فعال هم می‌شود از یکسری لیزرها استفاده کرد ولی مشکل این است که فرد در حال جوش زدن است و باید زیاد لیزر کند که هزینه درمان بالا می‌رود .

 آیا پمادی وجود دارد که جوش را کلا از بین ببرد؟

خیر پماد فقط می‌تواند جوش را خشک و جمع کند و درمان آن را سریع تر کند البته یک سری داروهای وجود دارد که بعضی از پزشکان از داروهای ترکیبی استفاده می‌کنند البته این داروها فقط اثرات قابض و آنتی باکتریال و لایه بردار دارند همچنین یکسری داروهایی هستند که می‌شود روی خود جوش زد و آن را خشک کرد.

آیا با پیشرفت علم پوستی که خیلی جوش زده می‌شود کاملاً صاف و سالم کرد؟

جوش که قطعا خوب می‌شود ولی قسمت هایی که جایش مانده و به صورت فرورفتگی های کوچک است آنها می‌ماند و آن ها را بعد از بهبود آکنه باید از روش هایی که برای درمان های اسکار هست مثل لیزر ، پانچ کردن ، سابزیشن و غیره درمان کرد ولی ۶۰ – ۷۰ درصد این لکه‌ها درمان می‌شود و درمان قطعی وجود ندارد.

نکاتی درمورد جوش های دوران نوزادی و کودکی

یکسری ها آکنه ها هست که در دوران کودکی ایجاد می‌شود که با آکنه دوران نوزادی و کودکی می‌گوییم و به خاطر هورمون هایی است که از مادر به جنین منتقل می‌شود شبیه جوش های جوانی است که به صورت خوراکی و یا موضعی درمان می‌شوند .

آیا در یک جلسه می‌شود جوانسازی انجام داد؟

اصلا امکان ندارد و تبلیغات دروغین است .

آیا گذاشتن گوجه روی پوست مفید است؟

بستگی به پوست دارد شاید پوست به گوجه حساس باشد که در این صورت مضر خواهد بود اگر کسی بخواهد استفاده کند ابتدا باید روی ناحیه کوچک از پوست امتحان کند و اگر حساسیت نداشت می‌تواند برای پوست استفاده کند البته از نظر علمی درست نمی‌باشد.

آیا بیماری پسیوریزیس سر درمان دارد؟

بیماری پسیو ریازیس سر درمان ندارد این یک بیماری است که زمینه ارثی دارد و اگر ایجاد شود فقط می‌شود آن را کنترل کرد بیماری که ریشه ارثی دارد چون امروزه ما ژنتیک درمانی نداریم فقط می‌شود کنترل کرد ولی هیچ وقت درمان نمی‌شود یعنی ممکن است با یک استرس ، دارو و یا خود به خود دوباره عود کند .

آیا جای سوختگی از بین می‌رود؟

سوختگی مثل اسکار است می‌شود تا حدودی درمانش کرد ولی نه به طور کامل فقط ۵۰ تا ۷۰ درصد درمان می‌شود.