علت خشکی پوست در فصل پاییز و زمستان و درمان آن در طب سنتی

اشتراک‌گذاری

دلایل خشکی پوست از نظر طب سنتی

از نظر اتیولوژی علت شناسی در طب سنتی معمولاً خشکی پوست از دو عامل نشأت می‌گیرد ۱- عامل برداشت آب ۲ – افزایش حرارت بدن که همان سطح تبخیر بالا و در نهایت خشکی پوست می‌باشد . زمانی که به فصل سرد می‌رسیم یعنی فصل پاییز همان طور که پنجره های خانه را می‌بندیم و حرارت را در درون خانه محبوس می‌کنیم در بدن هم در فصل سرما چه اتفاقی می‌افتد منافذ پوست بسته می‌شود و حرارت به قسمت های عمقی بدن مهاجرت می‌کنند این مهاجرت به قسمت های عمده بدن می‌تواند باعث تبخیر زیاد آب شود و این تبخیر زیاد در نهایت باعث خشکی پوست می‌شود و یکی از راه‌های خروج بخارات که باعث می‌شود بدن ما مرطوب بماند منافذ پوست است با آمدن پاییز این منافذ برای حفاظت و ذخیره حرارت بدن بسته می‌شود و در این صورت رطوبت از بدن خارج نمی‌شود و پوست خشک می‌شود. در بدن هم در فصل سرما چنین اتفاقی می‌افتد

از راهکارهای مقابله با خشکی پوست

در تمام دنیا کمپانی های متعددی وجود دارد که یا روی مرطوب کننده های مختلف مثل کرم های مرطوب کننده کار می‌کنند و یا روی کرم های لایه بردار که منافذ پوست را باز می‌کند و در کنارش هم رطوبت به پوست می‌دهند اما یک سری شیوه های طبیعی و یا نشرال تراپی برای درمان خشکی پوست در طب ایرانی وجود دارد که بهترین و کم هزینه ترین راهکار هاست .

درمان خشکی پوست با آب و نوشیدنی در طب ایرانی

یک – در طول روز مراقب نوشیدنی های مان باشیم و ترجیحا نوشیدنی هایی که در فصل سرد استفاده می‌شود باید یک مقدار حرارت داشته باشند چون افزایش حرارت درون بدن باعث می‌شود که بدن بخواهد حرارت اضافی را دفع کند و این باعث می‌شود که منافذ پوست باز شود در بین نوشیدنی‌ها آب گرم اولین نوشیدنی است و ما باید در فصول سرد حدود ۴ تا ۸ لیوان در طول روز بسته به نوع فعالیت هایمان آب استفاده کنیم که معمولا کمک کننده است . یکی از مزاحمت هایی که گرمی بدن ایجاد می‌کند این است که وقتی گرمی بدن زیاد می‌شود یبوست ایجاد می‌شود و این خود عاملی برای خشکی پوست می‌باشد افرادی که یبوست های مزمن دارند خشکی پوست ، تیرگی پوست و خارش شدید پوستی را دارند چون سمومی که از روده دفع نمی‌شود به سطح پوست مهاجرت می‌کنند و این سموم باعث تحریک و خشکی پوست می‌شود بنابراین خوردن آب گرم هم راهی برای جلوگیری از خشکی پوست می‌باشد و هم باعث برطرف شدن عامل یبوست می‌باشد . نوشیدنی بعدی سکنجبین است که به آن سرکه انگبین هم می‌گویند استفاده از سرکه انگبین به همراه کاهو به عنوان دسر و ترجیحا عصرانه بسیار مناسب است چون سرکه باعث کاهش حرارت می‌شود ، عسل تامین کننده و تغذیه کننده سلولهای بدن است و عرق کاسنی شاتره ای که در آن است باعث خنک شدن کبد و کاهش میزان بخارات و حرارت بدن می‌شود و آن را تنظیم می‌کند.

میوه و سبزیجات و دمنوش‌های مفید برای خشکی پوست

کاهو هم تامین کننده رطوبت بدن است . سیب هم میوه ای بسیار عالی است چون این میوه مثل کاهو تأمین کننده رطوبت بدن می‌باشد علت اینکه به سیب و کاهو تامین کننده رطوبت بدن می‌گوییم این است که رطوبت این دو به خاطر بافتی که دارند آهسته رهش است و در طول دستگاه گوارش آرام آرام رطوبت خود را آزاد می‌کند ولی آبی که استفاده می‌کنید ممکن است وارد سیستم بدن شود و جذب شود و از طریق ادرار دفع می‌شود . میوه‌ی بعدی کیوی است می‌تواند با افزایش تخلیه جرم های داخل روده به طور غیر مستقیم با پوستی خشک مبارزه کند . گلابی میوه بسیار خوبی است . در بین دمنوشها بهترین دمنوش بابونه و به لیمو هستند که هم ضد التهاب هستند و هم گوارش را تنظیم می‌کنند و به پوست کمک می‌کنند.

تاثیرات بدخوابی بر خشکی پوست

یکی دیگر از عواملی که به طور غیرمستقیم باعث خشکی پوست می‌شود و بد خوابی است کسانی که شب ها دیر می‌خوابند و خواب خوبی ندارند در نتیجه اسپاسم و گرفتگی عروق سطحی پوست پیدا می‌کند و بی خوابی شب دامنه استرس را در بدن افزایش می‌دهد و سطح استرس را زیاد می‌کند و خود استرس به عنوان عاملی برای افزایش حرارت درون بدن است و در نتیجه باعث ایجاد خشکی پوست می‌شود افرادی که شب خواب خوبی دارند و به اندازه کافی می‌خوابند صبح دارای پوستی روشن و شاداب تر هستند و از گودی زیر چشم خبری نیست چون خون‌رسانی به زیر چشم به خوبی اتفاق افتاده است و پوست به اندازه کافی رطوبت در خود دارد.

رابطه حمام و ایجاد خشکی پوست

یکی دیگر از عواملی که باعث خشکی پوست می‌شود نوع استحمام ماست حمام‌های که امروز وجود دارد کوچک است و دوش گرفتن ها خیلی سریع انجام می‌شود حمام کوچک و دوش گرفتن سریع سیستم عروقی بدن را به هم می‌ریزد و در واقع یک شوکی به پوست و عروق وارد می‌شود و به محض اینکه عروق باز می‌شود با بیرون آمدن از حمام بسته می‌شود این شوک دادن ها باعث می‌شود که آرام آرام وضعیت عروقی ما و گردش در خون کم شود هرچه گردش خون پوستی کم ‌شود ما به سمت آسیب های پوستی مثل لکه های پوستی ، خشکی و خارش پوست می‌رسیم . توصیه می‌شود در فصل سرد هفته یک الی دو بار حمام های بالای ۴۵ دقیقه را افراد تجربه کنند تا بخار داخل حمام بتواند اثر بگذارد و منافذ پوست را باز کند و فرد به تعریق داخل حمام بیفتد این یکی از بهترین راه هاست چه بسا افرادی را می‌بینیم که کرم های مرطوب کننده مختلف را استفاده می‌کنند و به دنبال برند های مختلف می‌گردند که خشکی پوست خود را درمان کنند ولی فایده ای ندارد در واقع افراد باید درون خود را اصلاح کنند تا به جواب برسند برای برطرف کردن خشکی پوست پیشگیری از آن در حمام باید از گل سرشوی استفاده کنیم و افراد بدنشان را با گل سرشوی به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ماساژ دهند بعد از شستن پوست وضعیت پوست از نظر نرمی ، لطافت و لک های پوستی با استفاده مداوم از گل سرشوی بهبود می‌یابد . چون این ماده حاوی مینرال های زیادی است مخصوصا زینک و منیزیم که پوست به شدت به آن نیاز دارد.

بهترین روغن مالشی بعد از استحمام در طب سنتی برای مقابله با خشکی پوست

یکسری روغن های طبیعی وجود دارد که می‌شود آن را برای پوست استفاده کرد و روغن ها بر اساس طبیعت و مزاج می‌تواند متفاوت باشند مثل روغن گل بنفشه ، این روغن را باید بعد از استحمام و بعد از این که رطوبت پوست گرفته شد به مقدار خیلی کم به خصوص در نواحی که دچار خشکی بیشتر است ، استفاده کرد و ماساژ داد روغن گل بنفشه به نوعی کنترل کننده است.

سوال : برای پاک کردن آلودگی و آرایش روی صورت روغن بادام تلخ توصیه می‌شود یا روغن بادام شیرین؟

روغن بادام تلخ کمتر توصیه می‌شود چون روغن بادام تلخ ماده‌ای به نام سیانید در خود دارد سیانور را از همین بادام تلخ می‌گیرند و جذب پوستی دارد و در مواردی که درد داریم این روغن توصیه می‌شود روغن بادام شیرین بعد از روغن گل بنفشه به عنوان نرم کننده و مرطوب کننده خیلی خوب است که می‌شود از آن استفاده کرد همان‌طور که خود بادام به عنوان یک ضد التهاب دستگاه گوارش عمل می‌کند روغن آن هم به عنوان یک ضد التهاب قوی برای پوست های خشک و یا پوست هایی که آسیب پذیر هستند کمک کننده است.

استفاده از گیاه آلوئه ورا

استفاده از ژل آلوئه ورا به همراه مقداری روغن زیتون و یک مقدار آب لیمو ترکیب بسیار خوبی است که چه در حمام و چه غیر آن می‌شود از آن به عنوان ماسک برای صورت استفاده کرد که هم نقش پاک کنندگی دارد و هم نقش مرطوب کنندگی و ضد لک و مدت زمانی که این ماسک باید روی صورت بماند ۱۰ -۱۵ دقیقه می‌باشد برای به دست آوردن ژل آلوئه ورا باید یک برگ از گیاه آلوورا را برش بزنیم و در یک ظرفی قرار دهیم و ژل را از آن تخلیه کنیم البته یک برگ از این گیاه را می‌شود ۵ الی ۱۰ نوبت استفاده کرد گیاه آلوئه ورا را می‌شود به تنهایی در حمام مثل گِل سرشوی روی پوست ماساژ داد و تا ۱۰ دقیقه روی پوست بماند بعد بشوییم که هم خاصیت تقویت کنندگی برای پوست دارد و هم می‌تواند پوست را به خوبی مرطوب کند . سطح رطوبت رسانی ژل آلوئه ورا از گل سرشوی بیشتر است ولی گل سرشوی قدرت تغذیه کنندگی بیشتری دارد .

 نکاتی در مورد مو

معمولاً شانه کردن مو باید به صورت نشسته باشد خانم‌ها به خاطر اینکه موهای بلندتری دارند و موقع برس کردن مو بیشتر کشیده می‌شود و عضلات نگهدارنده مو با ایستادن ضعیف تر می‌شوند پس شانس کنده شدن مو بیشتر می‌شود یکی از اتفاقاتی که در هنگام شستن سر در حمام می‌افتد این است که ما در حمام موهایمان را در حالت ایستاده می‌شویم که این باعث ریزش مو می‌شود در حالت نشسته شستن و برس کردن مو تا ۵۰ درصد از ریزش مو کم می‌کند و اجداد ما به این وضعیت موهایشان را می‌شستند و شانه می‌کردند و ماساژ گل سرشوی و زرده تخم مرغ روی سر باعث نرم شدن ، درخشان شدن مو می‌شود و حاصیت تغذیه کنندگی هم دارد .