علائم پیری پوست به همراه راه های درمان

اشتراک‌گذاری

تعریف کلی از پیری پوست

انسان از یک سنی که می‌گذرد علایم پیری پوست در آن ظاهر می‌شود این علایم شامل چروک های سطحی ، چروک های عمقی ، اختلالات رنگدانه ای که شامل لکه های پوستی است ، عروق سطحی قرمز ،خشن و زبر شدن پوست و ضخیم شدن لای شاخه پوست که همان ظاهر پوست می‌تواند باشد و خطوطی که با حرکات چین و چروک تشدید می‌شود مثل خطوط اخم ،خطوط کناره ، خطوط خنده که با افزایش سن عمیق‌تر می‌شود که معمولاً از حول و حوش ۳۰ سال به بعد این علایم در پوست نمودار می‌شود .

عواملی که در پیری پوست نقش دارند

عوامل ارثی عوامل محیطی مثل تابش نور خورشید و وزش باد و آلودگی‌های محیطی ، تنشهای عصبی و استرس ها ، سیگار کشیدن و رژیم های غذایی نامناسب که روند پیری پوست را جلو می‌اندازد.

انواع راه های درمان پیری پوست

  • بوتاکس
  • ژل ها و مواد پر کننده و حجم دهنده ها
  • چربی بدن خود فرد
  • لیزر

توضیحاتی درمورد نحوه کارکرد راه های درمان

بوتاکس سمی است که باعث فلج شدن عضلات در همان قسمت صورت می‌شود . مواد پر کننده و حجم دهنده که همان ژل ها هستند و موادی که از بدن خود فرد گرفته می‌شود مثل تزریق چربی هم می‌تواند در پیری پوست می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد و هم در اسکار های آکنه ، جای جوش خیلی شدید که فرد در صورتش فرورفتگی عمیق دارد یا اسکارهای سالک و سوختگی ها .

عمل زیبایی در چه افرادی توصیه نمی‌شود؟

غیر از مواردی از بیماری ها و آزمایشات بیمار که نباید اختلال داشته باشد خصوصاً در آزمایشات انعقادی و داروهایی که مصرف می‌کنند یک سری افراد هستند که از نظر روانی دارای مشکلاتی هستند مثل بیماری اختلال خود زشت انگاری که فرد مبتلا به این بیماری ساعت‌ها در طول روز به دنبال ایرادات ظاهری در صورت و بدن خود هست و مرتب خود را جلوی آینه می‌بیند و در مورد ظاهر خود از اطرافیان سوال می‌کند به این افراد توصیه نمی شود که عمل زیبایی را انجام دهند چون با عمل زیبایی هم آن رضایت که از چهره خود می‌خواهند پیدا نمی‌کنند و همچنین به بیمارانی که دارای وسواس و دارای افسردگی هستند عمل زیبایی توصیه نمی‌شود.

چه افرادی دچار پیری پوست می‌شوند؟

یکی از مواردی که پیری پوست را می‌بینیم در خانم‌ها در سنین بعد از یائسگی است چون با فعالیت تخمدانها استروژن در خون ترشح می‌شود که این ماده باعث می‌شود پوست شاداب تر شود و در دوران بعد از یائسگی بدن با افت شدید این ماده روبه‌رو می‌شود بنابراین آرام آرام علایم پیری پوست که یکی از آنها خشکی و زبری پوست می باشد در فرد مشاهده می‌شود توصیه به افرادی که در حول حوش سن یائسگی هستند یا بعد از آن هستند این است که حتما از کرم های مرطوب کننده پوست روزی حداقل دو بار استفاده کنند مخصوصاً در فصل زمستان که هوا به سمت خشک شدن می‌رود کرم های دیگری که توصیه می‌شود کرم آلفا هیدروکسی اسید است که کرمی ارگانیک حاوی اسید های ارگانیک میوه ها هستند در این کرم ها از اسید مفید میوه هایی مثل سیب ،آناناس و مرکبات را می‌گیرند و آن را به عنوان کرم‌هایAHA استفاده می‌کنند که در صدهای مختلف دارد و با توجه به نوع پیری پوست درصدهای آن متفاوت است درصد پایین این کرم ها که همان ۱۰ درصد است را می‌شود در سنین یائسگی و یا بعد از آن بدون تجویز پزشک استفاده کرد ولی برای درصد های بالاتر باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کنند چون برای هر نوع پوستی مناسب نیست کرم های ضدچروک هم می‌توانند استفاده کنند ولی باز هم باید تحت نظر پزشک و با تجویز او باشد چون حاوی موادی مثل رتینوئیک اسید است که باعث کاهش ضخامت پوست می‌شود و در جاتی از لایه برداری را دارد و باید بعد از این کرم برای بیرون رفتن در روز بعد از کرم های ضدآفتاب استفاده کنند تا دچار لک‌های پوستی نشوند کرم های دور چشم هم می‌توانند استفاده کنند این کرم ها هم حاوی رتینوئیک اسید است و باید حتما طبق تجویز پزشک باشد این کرم ها فقط برای مرطوب کردن دور چشم استفاده می‌شود ولی برای از بین بردن تیرگی دور چشم نمی‌باشد .

لکه های قهوه ای روی پوست دختر ۱۰ ساله چگونه برطرف می‌شود؟

این لکه‌ها پوستی همان کک و مک هستند که در مقابل نور آفتاب در افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد هستند ایجاد می‌شود برای درمان باید حد امکان از مواجهه با نور آفتاب بپرهیزند و از کرم های ضدآفتاب استفاده کنند اما با توجه به اینکه دختر ده ساله است توصیه می‌شود از کرم های روشن کننده در این سن استفاده نکنند.

سوال : آیا تبلیغاتی که در مورد کرم دور چشم برای از بین بردن سیاهی دور چشم است می‌شود درست است ؟

خیر از کرم هایی که تبلیغ می‌شود کرمهای دور چشم که حاوی کلاژن است ، می‌باشد در دوران پیری کلاژن کم می‌شود و در سنین بالا کلاژن پوست تحلیل می‌رود و باعث افتادگی و از بین رفتن بافت نرم پوست می‌شود اما این به این معنی نیست که اگر این کرم کلاژن ساز را به پوست بزنیم کلاژن وارد پوست می‌شود و پوست ترمیم می شود چون کلاژن جذب پوست نمی‌شود این کرم های تبلیغاتی جز خاصیت مرطوب کنندگی خاصیت دیگری ندارند.

دیگر مواردی که در پیری پوست تاثیر دارد

استرس و تنش عصبی سیگار کشیدن نداشتن خواب منظم ورزش ناکافی رژیم غذایی بدون آنتی اکسیدان یعنی از میوه و سبزیجات زیاد استفاده نشود استفاده زیاد از مواد فرآوری شده مثل کنسروها سوسیس و کالباس ها استفاده زیاد از مواد غذایی سرخ شده استفاده زیاد از سیب‌زمینی و شیرینی جات چربی . تحقیقات نشان داده که افرادی که بیشتر از دو بار در هفته از سیب‌زمینی سرخ‌کرده استفاده می‌کنند با خطر مرگ و میر روبه‌رو هستند اگر بخواهیم سرخ کردنی داشته باشیم بهتر است از روغن های گیاهی مثل روغن زیتون و روغن کنجد استفاده کنید .

 آیا دانه های سفید زیر پوستی در زیر چشم درمان دارد؟

چند تشخیص برای این دانه ها وجود دارد یک – غدد عرق در اطراف چشم ها می‌تواند برجسته شود که ممکن است در اثر گرمای شدید متورم شود دو – غدد چربی که به صورت ثابت برجستگی ایجاد می‌کند درمان این دانه های سفید زیر چشم معمولا با لیزر است و لیزر سئوتریک درمان خوبی است اما گاهی اوقات امکان برگشتن این دانه ها هم وجود دارد .

درباره تبلیغ قارچ گانودرما و خواص درمانی آن توضیح دهید؟

قطعاً نباید به این تبلیغات اطمینان کرد و باید حتما در مورد قارچها به پزشک مراجعه کرد تا تحت درمان دارویی قرار بگیرند

سوال : آیا ماساژ درمانی برای سفت کردن پوست شل شده صورت در اثر رژیم کوتاه مدت و شدید تاثیر دارد؟

چون کلاژن پوست از دست رفته و تخریب شده متاسفانه در پوست صورت ممکن است الیاف از دست رفته دیگر برنگردد بنابراین نباید رژیم شدید و کوتاه مدت گرفت و شاید نیاز به استفاده از حجم دهنده و ژل برای صورت باشد حال اگر فرد در سن پایین باشد مثلا بین ۲۰ تا ۳۰ سال در اثر رژیم صورتش شل شده باشد کلاژن و الیاف تخریب نشده و با گرفتن رژیم درست تحت نظر متخصص امکان برگشت آن وجود دارد ولی اگر شلی و افتادگی بیش از اندازه باشد شاید نیاز به مواد پر کننده و حجم دهنده داشته باشد .

چگونگی درمان چروک پلک در فرد ۳۷ ساله ؟

همین طور که گفتیم با بالا رفتن سن علایم پیری ظاهر می‌شود که یکی از این علایم همان چروک پلک است که پلک افتادگی پیدا می‌کند توصیه می‌شود پلک بالا را جراحی کند در واقع یک تیکه ای از پلک بالا را برداشته و دوخته می‌شود اگر شرایط انقدر حاد نباشد با بوتاکس کناره‌های ابرو را پر می‌کنند که با بالا رفتن ابرو پلک به سمت بالا کشیده می‌شود .

فرد ۳۴ ساله که پوست دست و صورت چروک شده و خطوط سطحی روی پیشانی ایجاد شده است آیا استفاده از قرص های ضد چروک تاثیری دارد یا خیر ؟

بهتر است از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنند در مواردی که در معرض آفتاب قرار می‌گیرند البته استفاده از کرم‌های ضدچروک و لایه بردار ،چروک های سطحی را فقط می‌پوشاند و از بین نمی‌برد و بیشتر کرم های ضدآفتاب برای جلوگیری از چین و چروک توصیه می‌شود .

برای از بین بردن جوش شدید کف سر در دختر ۱۴ ساله چکار باید کرد ؟

آکنه در قسمت های مختلف بدن دیده می‌شود در ناحیه سر هم همینطور درمان آکنه بسیار طولانی است حداقل ۵ تا ۶ ماه طول درمان دارد چنانچه آکنه شدید باشد و مکررا جوش می‌زند باید از محلول های موضعی استفاده کنند و پوست چرب را شستشوی مناسب دهند و حداقل باید یک دوره ۵ تا ۶ ماهه آنتی بیوتیک استفاده شود و با توجه به شدت جوش باید از داروهایی مثل و آسیسیکلین و یا آکوتان تحت نظر پزشک استفاده کنند.

آیا قرص راکوتان که برای جوش صورت استفاده می‌شود عوارض دارد؟

مهمترین عارضه این قرص ، خشکی پوست و مخاطات هست که خشکی لب، پوست صورت و بدن خشکی مخاط بینی و چشم را می‌شود نام برد که با نرم کننده ها قابل برگشت است کسی که این قرص را مصرف می‌کند هر دو ماه یکبار آنزیم های چربی و کبد باید بررسی شود چون مصرف این قرص باعث بالا رفتن آنزیم کبد و چربی می‌شود که باید شناسایی شود و اگر این مورد باشد ادامه درمان با این قرص قطع می‌شود و داروهای دیگری تجویز می‌شود .

سوال : برای رفع جوش دور چشم کودک سه ساله که بعد از چند روز این جوش ها برجسته می‌شود و تا ۳ الی ۴ روز چرک و خون می‌آید چه کار باید کر د ؟

در این سن تشخیص هایی که هست مثل بیماری های عفونی مثل کیستیک های عفونی، بیماریهای عفونی در این ناحیه که نباید به آن دست زد و باید به پزشک مراجعه کرد شاید اگزمای پوستی باشد و جای نگرانی نیست.