درمان جوش صورت به همراه علت آن و درمان آکنه روی پوست

اشتراک‌گذاری

آکنه روی پوست چیست؟

آکنه یکی از گسترده ترین بیماری پوستی است که با بروز دانه های سر سفید و سیاه ، برآمدگی و کیست در قسمتی از صورت ، گردن ، قفسه سینه ، کمر و گاهی اوقات در بازوها پدیدار می‌شود و این‌ها از محل های شایع آکنه یا جوش ها می‌باشد .

 علت به وجود آمدن جوش‌ صورت و آکنه روی پوست

  1. مصرف یکسری داروها که ممکن است آکنه را تشدید کند مثل داروهای کورتون خوراکی یا موضعی که افراد مصرف می‌کنند یا داروهای ضد تشنج .
  2. محیط های کاری که دارای رطوبت زیاد و فضای چرب هستند مثلا افرادی که در آشپزخانه‌ها کار می‌کنند.
  3. استرس و سیگار
  4. استعداد ژنتیکی

دوران شروع آکنه روی پوست

از دوران بلوغ شروع می‌شود و تا دهه دوم یعنی تا ۲۵ سالگی ادامه پیدا می‌کند اما هستند افرادی که دارای سن ۴۰ سال به بالا هستند و جوش می‌زند که درصد آن ها کم است. خانم ها اغلب جوش بیشتری می‌زنند تا آقایان که این می‌تواند به دلیل اختلالات هورمونی باشد و دلایل دیگر ی هم می‌تواند داشته باشد .

انواع آکنه های پوستی و درمان آن‌ها

آکنه به سه دسته با شدت ملایم ، متوسط و شدید تقسیم بندی می‌شود. آکنه های سر سیاه و سر سفید که به آنها کومدون های باز و بسته می‌گویند در آکنه های ملایم وجود دارند و درمانی که برای آکنه های ملایم به کار می‌رود معمولا درمان های موضعی است ولی وقتی که آنها شدیدتر می‌شوند یعنی برآمدگی ها کیست ها و قسمت های التهابی و قرمز رنگ اضافه می‌شود دیگر جز دسته اکنه های متوسط و شدید می‌شوند که باید داروهای خوراکی استفاده شود یکی از موارد مهمی که در آکنه وجود دارد عوارض آکنه است که باید درمان شود خصوصاً در نوجوان ها که علاوه بر این که باعث از بین رفتن اعتماد به نفس می‌شود باعث ایجاد اسکارهایی می‌شود که اگر درمان نشود ممکن است برای طولانی مدت روی صورت فرد بماند و این اسکارها به صورت تو رفته و برآمده است اینها در واقع کلاژن هایی هستند که به صورت افزایش یافته و یا کاهش یافته در خیلی از قسمت‌های پوست وجود دارند و درمان خیلی سختی دارند از موارد درمان آن لیزر و سابزیشن می‌باشد البته روش‌های مختلفی باید برای آنها انجام دهند پس بهتر است قبل از اینکه به مرحله اسکار برسیم جوش را درمان کنیم.

رابطه جوش صورت و هورمون های بدن و چربی های تولید شده توسط جوش

جوش های روی پوست صورت در دوران بلوغ شروع می‌شوند در این دوران به دلیل اینکه یکسری هورمون‌ها و آندروژن ها بخصوص هورمون تستوسترون در بدن فرد شروع به بالا رفتن می‌کند این هورمون ها روی غدد سباسه و غدد چربی پوست تاثیر می‌گذارد و بزرگتر می‌شود و ترشح آن بیشتر می‌شود و یکسری سلول های مرده پوست با آنها تجمع پیدا می‌کند و منافذ خروجی این غدد را می‌بندند که به طور طبیعی باید این چربی به سطح پوست برسند وقتی این منافذ بسته می‌شوند یک باکتری روی پوست به طور طبیعی هست بصه نام پروپیونی باکتریوم آکنه ممکن است داخل این منافذ بروند و باعث ایجاد آکنه شود و چون شروع جوش را در دوران بلوغ داریم بهتر است از همان اول درمان شروع شود و درمان باید به صورت موضعی و با شوینده ها باشد و خیلی راحت درمان می‌شود و نباید بگذاریم به جوش طولانی مدت شود و باعث ایجاد اسکار روی پوست گردد چنانچه به این مرحله رسید این طور نیست که درمان نداشته باشد ولی نیاز به جلسات مکرر درمان است و مواردی هست مثل لیزر و سابزیشن که در این روش فیبرها وکلاژن های چسبیده از زیر پوست را آزاد می‌کنند و رویش را لیزر سیئوفرکشنال انجام می‌دهند مواردی مثل می‌کرودرم ابریژن برای اسکار های سطحی و ملایم وجود دارد که در این روش می‌آیند پودرهایی از اکسید آلومینیوم را داخل پوست می‌کنند و یک حالت ساییدگی را روی این اسکارهای سطحی و جای جوش ایجاد می‌کنند این موارد می‌تواند تا حدودی موثر باشد ولی طول درمان طولانی خواهد بود و در هر جلسه درصدی از پوست تغییر می‌کند.

اسکارهای پوستی

اسکارهای پوستی اسکار ها از عوارض جوش های درمان نشده و التهابی هستند که ممکن است به هم به صورت جای لک روی صورت باشد و هم به صورت اسکار های فرورفته باشد. چنانچه جوش خیلی شدید شود که اسکار روی پوست ایجاد شود معمولا درمان آکوتان برای بیمار پیشنهاد می‌شود آکوتان یک مشتق ویتامین A است که به صورت خوراکی برای افرادی که جوش های شدید التهابی و کیستیک و می‌زنند و جایش روی پوست می‌ماند استفاده می‌شود .

 عوارض مصرف قرص آکوتان

تنها عوارضی که برای فرد دارد این است که در دوره‌ای که این دارو تجویز می‌شود نباید باردار شود چون ممکن است ناهنجاری‌های جنینی ایجاد شود ولی یک ماه بعد از اتمام دارو فرد می‌تواند اقدام به بارداری کند.

رابطه تغذیه و آلرژی با چوش های روی پوست

در تحقیقات تا به حال رابطه بین مواد غذایی و جوش پیدا نشده است اما افرادی که شیرینی مصرف می‌کنند به خاطر بالا رفتن انسولین در خون شاید باعث ایجاد جوش شود یعنی به افراد توصیه می‌شود که غذاهای خیلی شیرین و همچنین چربی مصرف نکنند و در بعضی تحقیقات شیر پرچرب و شیرخشک هم باعث ایجاد جوش می‌شود ولی درکل منع غذایی برای آن وجود ندارد حتی در مورد حساسیت ها و آلرژی ها هم مواردی دیده نشده است .

آیا اختلالات هورمونی هم باعث ایجاد جوش می‌شود ؟

بعضی از خانم ها در نیمه تحتانی صورتشان یعنی همان چانه و گردن یکسری جوش هایی زده می‌شود که معمولاً هر ماه با شروع قاعدگی این جوش ها تشدید می‌شود در بعضی موارد اختلالات هورمونی دیگری در آن دیده می‌شود مثل هیرسوتیسم یا افزایش موهای زائد در قسمت های غیر معمول مثلا در چانه و بعضی قسمت های دیگر داشته باشد که این افراد ترشح چربی زیاد دارند ممکن است ریزش قسمت جلوی موی سر را داشته باشند و ممکن هم هست همه موارد اختلالات هورمونی در این فرد دیده نشود ولی اینها از درمان هورمونی سود می‌برند و این جوشهایی که در انتهای صورت در حوالی چونه زده می‌شود در درمان هورمونی جوابدهی خوبی دارد.

درمان کلی آکنه و جوش صورت

درمان را بر اساس نوع جوش‌ها دسته بندی می‌کنیم جوش ‌هایی که ملایم هستند اگر فرد فقط کومدون های سر سیاه و سر سفید را در روی پوستش داشته باشد معمولاً با داروهای موضعی درمان می‌شود داروهای موضعی می‌توانند آنتی بیوتیک ها باشند که به صورت محلول های آنتی بیوتیکی هستند مثل کلیندومایسین و اریتومایسین و نزول پروکساید و یا داروهای غیر آنتی‌بیوتیکی مثل کرم های تریتودوئین که نمی‌شود خودسرانه مصرف کرد چون ممکن است لک به جا بگذارد.

نکاتی درمورد جوش های قفسه سینه

جوش ‌هایی که در قسمت تنه و قفسه سینه می‌زنند امکان ایجاد کلوئید یا گوشت اضافه دارد اگر فرد بعد از مدتی که جوش زده به این جوش ها دست بزند و ببیند سفت و برآمده شده است باید به پزشک مراجعه کند و تحت درمان قرار بگیرد امکان دارد که برایش آکوتان تجویز شود چون اینها مثل اسکار با سختی درمان می‌شوند و فرد مجبور می‌شود برای مدت طولانی تحت درمان باشد و قبل از اینکه جوش ها به مرحله کلوئید، اسکار و جوشگاه برسند باید مراجعه کند و تحت درمان قرار بگیرد .

نکاتی برای پیشگیری از جوش ها

اگر جوشها ملایم و خفیف باشد باید از شوینده‌های ملایم و مواد آنتی بیوتیکی که وجود دارند مثل کلیندومایسین و اریتومایسین روی محل جوش ها استفاده می‌کنند و ژلهایی مثل ژل دیفرین و آکنالن و همچنین از ضد آفتاب های فاقد چربی استفاده کنند و اگر شدیدتر باشد از آنتی‌بیوتیک خوراکی استفاده کنند

توصیه هایی درمورد آبله مرغان

بیماری های عفونی مثل آبله مرغان ممکن است عوارض عفونی به جا بگذارد و باید حتما به پزشک مراجعه کرد چون ممکن است دانه های آبله مرغان عفونی شده باشد و حالت کیستیک پیدا کرده باشد و حتما باید با آنتی بیوتیک درمان شروع شود هم آنتی بیوتیک خوراکی و هم موضعی و به خاطر اینکه ۹ ساله است عارضه‌ی ایجاد شده همان آبله مرغان است .

توصیه هایی درمورد جوش در نوزادان

در شیرخواران و در اطفال هم جوش هایی دیده می‌شوند در ۲۰ درصد نوزادانی که به دنیا می‌آیند زیر سه ماه ممکن است جوش داشته باشند در اطفال هم بین ۳ تا ۱۲ ماه می‌توانند جوش داشته باشند که اینها هم اگر شدید باشد باید به پزشک مراجعه کنند و تا حتی المقدور به اسکار تبدیل نشوند .

سوالات کلی در مورد جوش های روی پوست

جوش های ریز سفید زیر پوستی در روی چانه و گونه چگونه رفع می‌شود؟

 برای جوش های ملایم توصیه می‌شود از محلول های آنتی بیوتیکی مثل کلیندامایسین و یا اریترومایسین به صورت موضعی روی این قسمت ها و همچنین ژل دیفرین یک مدت هر شب به مقدار کم استفاده شود و حتما به پزشک مراجعه کنید.

راهی وجود دارد که بدون مصرف قرص آکوتان جوش ها را از بین برد ؟

خیر برای جوش های التهابی که اسکار به جا می‌گذارند و بزرگ می‌شوند و التهاب دارند و به صورت کیستیک هستند معمولا قرص راکوتان تجویز می‌شود .

آیا کم خونی ممکن است موجب ایجاد جوش شود ؟

 خیر.

  آیا استفاده از لوازم آرایشی ممکن است باعث ایجاد جوش شود؟

بعضی از لوازم آرایشی مثل کرم های چرب برای افرادی که پوست چرب دارند باعث بسته شدن منافذ پوست می‌شود و باعث ایجاد آکنه می‌شود .