علت ایجاد سردرد و درمان آن در طب سنتی

اشتراک‌گذاری

شایع ترین علل سردرد در طب سنتی

۱-نزله :

نزله در واقع خلط پشت حلق است که از مغز پایین می‌آید و به قسمت های مختلف بدن می رود که در طب سنتی به آن ام الامراض می گویند. یعنی ما در تمام مریضی ها از جمله سردرد و سینوزیت و چنانچه با بستن روسری به سر باعث خوب شدن سردرد شود نشان دهنده وجود همین ماده در سر است که یک ماده رطوبتی و سرد و تر است که در آن ناحیه زیاد شده است و با بستن روسری آن ناحیه گرم می شود و سردرد خوب َمی‌شود. به همین خاطر است که می‌گویند حتما بعد از حمام باید سر را خوب ببندید چون بدن گرم است و ریزش ماده در آن قسمت بیشتر می‌شود و باعث سردرد می‌شود.

۲-علل گوارشی:

سردرد به دلایل گوارشی
رابطه گوارش و سردرد

خیلی‌ها می‌گویند که بعد از خوردن غذا و یا هنگام گرسنگی سردرد دارند کسی که گرسنه است و با خوردن مقداری غذا سردردش تسکین می یابد اینها صفرا وارد معده شان می شود. به همین خاطر سردرد می گیرند و با خوردن شربت سکنجبین و آبلیمو سردردشان خوب می‌شوند که بعد از غذا سردردمیشود علتش این است که معده ضعیفی دارد و نمی تواند غذا را هضم کند پس باید کم بخورد و پرخوری نکند و با غذا هم آب نخورد و حجم غذا را خیلی کم کند تا هضم به خوبی صورت بگیرد تا باعث سردرد نشود.

۳-یکی دیگر از علت های سردرد پریودی است

 بعضی از خانم ها و و بعضی ها هم در زمان پریودی و بعضی دیگر بعد از آن دچار سردرد می‌شوند علت اینکه بعضی ها قبل از پریودی سردرد می شوند به خاطر افزایش رطوبت است و آنهایی که هنگام پریودی سریع سردرد می‌شوند به خاطر خشکی و کم خونی است که باید چیزهای رطوبتی بخورند .

 ۴- علت دیگر سردرد علت اسکلتی عضلانی است

به خصوص در ناحیه گردن البته با درد در ناحیه دست و پا هم ارتباط دارد ولی بیشتر دردهای گردنی باعث سردرد میشود آنهایی که سردردهای شان از پشت سر شروع می‌شود و به تخم چشم میزند عضلات گردن و شانه هایشان گرفتگی دارد که با فشار دادن نقاط خاص که در طب سنتی نقاط ماشه ای به آن می‌گویند کاملا برطرف می‌شود و با ماساژ و روغن مالی و قرار دادن کیسه های آب گرم روی شانه ها سردرد خوب میشود.

۵- پنجمین علت سردرد یبوست است

درمان سردرد های بدون علت

کسانی که سردرد مزمن دارند و چند سالی است که این سردرد با آنها همراه است دیگر در ناحیه فوقانی پیشانی دچار ضعف شدید شده‌اند که باید کاری کنند که این ناحیه تقویت شود یکی از بهترین راهکارها در طب سنتی که تضمینی هم هست استفاده از موم عسل دار می باشد و طریقه مصرف آن به این صورت است که یک قاشق غذاخوری یا کمتر از موم عسل دار را در دهانشان بگذارند و یک بالش روی میز غذاخوری بگذارند دست خود را روی پیشانی بگذارند و روی بالشت دمر شوند به گونه ای که سر پایین تر از بالا تنه قرار نگیرد و این موم را در دهانشان نگه دارند ولی اصلا قورت ندهند تا از این طریق بزاق به سر جذب شود بعد از ۱۵ دقیقه می توانند آب دهان را قورت دهند و موم را بیرون بیاندازند.

 سوالات مردمی در رابطه با سردرد

۱- آیا دارچین باعث رفع سردرد میشود؟

 اگر علت سردرد رطوبت و سردی باشد دارچین برای رفع آن خوب است ولی اگر کسی گرمی و خشکی داشته باشد یعنی وقتی صبح از خواب بیدار میشود دهانش تلخ است و خیلی لاغر و فعال است و دهانش خشک می‌شود و عطش زیاد است دارچین باعث بدتر شدن سردرد میشود

 ۲ – آیا قهوه باعث رفع سردرد میشود؟

 اگر علت سردرد التهاب و انبساط عروقی باشد قهوه باعث کم شدن سردرد میشود.

۳-آیا پاشویه باعث رفع سردرد می شود؟

پا ارتباط خیلی مستقیم با سردرد دارد یعنی این ۲۸ نوع سردرد بدون توجه به علت آن با ماساژ دادن پا و روغن مالی آن و پاشویه کردن کاهش می‌یابد و برای تمام کسانی که سردرد دارند اگر بخواهیم نسخه کاملی بدهیم می‌گوییم شب ها ۱۰ دقیقه پاهایشان را ماساژ دهد و در واقع باید کف پا مثل کف دست صاف و نرم باشد و اگر سفت و ترک دار باشد باید درمان شود و روغن بمالد و سنگ پا بکشد تا سموم بدن از کف پا دفع شود.

۴- آیا هندوانه سردرد را کم می‌کند؟

برای کسانی که صفراوی مزاج و گرم مزاج هستند در صورتی که ناشتا و با شکم خالی خورده نشود خوب است چون می تواند صفرا را پایین بیاورد و اگر کسی سرد مزاج و رطوبتی باشد نباید هندوانه بخورد چون سردردش زیاد می شود نکته مهم : کسانی که سردرد مزمن دارند ابتدا باید به متخصص مغز و اعصاب رجوع کنند و کارهای لازم مثل سی تی اسکن و ام آر آی از مغزشان گرفته شود و اگر مغز عاری از تومور بود می توانند به طب سنتی رجوع کنند.