فرمول تهیه شامپوی جوش شیرین خانگی

اشتراک‌گذاری

جوش شیرین از مدتها پیش برای بسیاری از موارد درمانی خانگی استفاده می‌شد، اما آیا می‌دانید جوش شیرین راهی عالی برای تمیز کردن موهای شما است؟

با توجه به شامپوهای معمولی، مواد شیمیایی بی شماری در آنها وجود دارد که ممکن است به مرور زمان به موهای شما آسیب برساند. در حقیقت، از ۱۰۵۰۰ ماده شیمیایی مورد استفاده در محصولات مراقبت شخصی ، تنها ۱۱ درصد از نظر بهداشتی و ایمنی تایید شده می‌باشند. در حالی که همه مارک‌ها حاوی تمام این مواد شیمیایی نیستند ، بررسی ساده برچسب محصول مورد نظر تمامی مواد بکار رفته را بیان می‌کند.

یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که مواد شیمیایی خاص موجود در بسیاری از شامپوها، از جمله داروهای ضد میکروبی، سورفاکتانت‌ها و مواد نگهدارنده، همه می‌توانند از جنبه‌های مختلف سلامت مو را مختل کنند. این مواد شیمیایی می‌توانند از طریق پوست و پوست سر شما به بدن شما منتقل شوند و اثرات مضر دیگری ایجاد کنند. با این وجود ، چرا از این مواد شیمیایی دوری نمی‌کنیم و شامپوی خود را در خانه درست نمی‌کنیم؟ با استفاده از این شامپو جوش شیرین حاوی روغن اسطوخودوس می‌توانید بدون داشتن همه مواد شیمیایی موهای زیبایی داشته باشید!(منبع۱ ، منبع۲)

این دستور العمل بسیار ساده است و می‌تواند بدون از بین بردن پوست سر از روغنهای طبیعی مورد نیاز خود به  حجم موهای شما کمک کند. در ابتدا ممکن است متوجه شوید که موهای شما کمی روغنی تر از حد معمول است. برای تنظیم و تعادل به این شامپو کمی وقت دهید. زیرا، از آنجا که شما به عملکرد کف زدن بیشتر شامپوها عادت کرده اید، ممکن است در ابتدا این روش عجیب به نظر برسد. وقت بگذارید و نتایج خوبی به همراه خواهد داشت.

تهیه شامپو جوش شیرین در منزل:

جوش شیرین را درون یک بطری قرار دهید. جوش شیرین عالی است زیرا به از بین بردن ناخالصی ها کمک می‌کند. با حذف این ناخالصی‌ها، موهای شما حجم بیشتری خواهند داشت! جوش شیرین نوعی ماده معدنی طبیعی است که با نام nahcolite شناخته می‌شود. از زمان های بسیار قدیم مورد استفاده قرار می‌گرفت، ناترون موجود در جوش شیرین حاوی مقادیر زیادی بی کربنات سدیم است ، که به عنوان یک رفع کننده بوی بد طبیعی و پاک کننده عمل می‌کند.

در مرحله بعد ، آب را اضافه کنید و خوب تکان دهید. شما می‌خواهید مطمئن شوید که آب از آب تصفیه شده برای از بین بردن سموم موجود در بدن است. برای این کار ، به راحتی یک دقیقه آب آن را بجوشانید. سپس ، بگذارید خنک شود. 

حالا روغن اسطوخودوس را اضافه کنید. اسطوخودوس بدلیل اینکه عطر و بوی خوبی دارد یک گیاه آرامش بخش بوده و همچنین ، اسطوخودوس یک آنتی اکسیدان است که به از بین بردن سموم و مواد شیمیایی کمک می‌کند. 

حالا درپوش بطری را محکم پیچ کرده و خوب تکان دهید تا مخلوط شود.

شما هم اکنون می‌توانید شامپو جوش شیرین جدید خود را امتحان کنید. کافی است مقدار کمی را در کف دست خود قرار دهید ، سپس درست مانند مویی که به طور معمول که شامپو می‌زنید به مو و پوست سر بزنید. به آرامی آن را به مو و پوست سر ماساژ دهید، سپس بگذارید به مدت یک یا دو دقیقه روی موی سر بماند و سپس آن را بشویید.

مراقب باشید!

مو معمولاً در حد نرمال با pH به مقدار ۴ تا ۴٫۵  می‌باشد. جوش شیرین از نظر طبیعت بسیار قلیایی است. بنابراین از مصرف بیش از حد آن خودداری کنید، زیرا می‌تواند باعث شکنندگی و ضعف موها شود. 

طرز تهیه شامپو خانگی با جوش شیرین در خانه

مواد لازم شامپو جوش شیرین:

  • ¼ فنجان جوش شیرین
  • ¾ فنجان آب تصفیه شده
  • ۱۰ قطره روغن اسطوخودوس

دستور تهیه شامپو جوش شیرین

  1. جوش شیرین را درون بطری بریزید.
  2. آب تصفیه شده را اضافه کنید. خوب تکان دهید.
  3. اسطوخودوس را اضافه کنید. دوباره لرزش کنید تا مطمئن شوید که همه مواد به خوبی ترکیب شده اند.
  4. مقدار کمی شامپو در کف دست بریزید و آن را به مو و پوست سر خود بمالید و به آرامی ماساژ دهید.
  5. خوب بشویید.

منبع:draxe.com/beauty/baking-soda-shampoo