۷ فایده درمانی هویچ و نحوه مصرف انواع هویج

اشتراک‌گذاری

هویج یکی از مهمترین گیاهان زراعی کشت شده در تاریخ و محبوب ترین سبزیجات ریشه‌ای در سراسر جهان به حساب می‌آید. چه آنها به صورت خام ، پخته شده و چه به عنوان آب هویج خورده شوند‌، مردم تقریباً از هر فرهنگ هویج – به اشکال مختلف – در طول تاریخ ، هویج مصرف کرده اند.

آنها رنگ نارنجی خود را از آنتی اکسیدان هایی به نام کاروتنوئیدها می‌گیرند . یکی از این کاروتنوئیدها بتاکاروتن است ، یک پیش ماده برای ویتامین فعال A که مسئول بسیاری از فواید هویج و آب هویج است که امروزه در مورد آنها می‌دانیم.

فواید خوردن هویج چیست؟ بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که بتاکاروتن برای بهبود ایمنی بدن ، محافظت از سلامت پوست و چشم و مبارزه با آسیب رادیکال آزاد که می‌تواند باعث اشکال مختلف بیماری‌های مزمن مانند سرطان و بیماری‌های قلبی شود ، بسیار مهم است.

هویچ از ارزش غذایی ارزشمندی برخوردار می‌باشد و هنگامی که از آب هویچ استفاده می‌کنید ، یک دوز متمرکز از قدرت درمانی آنها دریافت می‌کنید. کاهش کلسترول و تری گلیسیریدها ، تسکین احتقان و یبوست و محافظت از بینایی و سلامت پوست از مزایای بسیاری است که به نوشیدن آب هویج منتسب می‌شود.

هویج چیست؟

هویج نوعی گیاه ریشه ای در خانواده گیاه چتریان است. آنها هزاران سال است که مواد مغذی مورد نیاز بشر را تأمین می‌کنند، تاریخ نشان می‌دهد که اولین نوع هویج مدرن امروزی در حدود قرن ۱۰ در بخش هایی از خاورمیانه و آسیای میانه مصرف شد.

حتی قبل از آن زمان ، بسیاری از انواع هویج وحشی ( برخی منابع می‌گویند ۸۰ نوع مختلف) در کشورهایی مانند ایران ، ترکیه و مناطقی در آسیای صغیر(آسیای کوچک) خورده می‌شد.

یک واقعیت کمی شناخته شده: هویچ مقدار زیادی ویتامین C ، D ، E و K و همچنین بسیاری از مواد معدنی مانند منیزیم ، پتاسیم و کلسیم را تأمین می‌کند.

هویچ به دلیل داشتن فیبر زیاد ، بسیار مغذی و پاکسازی کننده بدن هستند. مطالعات نشان می‌دهد که مصرف هویج ممکن است سیستم ایمنی بدن را تقویت کند، وهمچنین از سکته مغزی ، فشار خون بالا ، پوکی استخوان ، ورم مفاصل ، بیماری‌های قلبی ، آسم برونشی و عفونت ادراری محافظت می‌کند.

در حالی که هویچ به رنگ نارنجی شناخته می‌شود ، در واقع در گروه رنگ‌های مختلفی قرار می‌گیرند. هویج های زرد ، سفید ، قرمز و بنفش در حال حاضر در فروشگاه های مواد غذایی بیشتر و بازارهای محلی کشاورزان در دسترس می‌باشند.

امروزه دو نوع اصلی هویج زیر کشت وجود دارد: 

 • شرقی / آسیایی  (که به دلیل ریشه های بنفش آنها اغلب هویج آنتوسیانین نامیده می‌شود)
 • غربی  (که به رنگ نارنجی بوده و بعضی اوقات هویج کاروتن نامیده می شوند)

گونه‌های شرقی این هویچ‌ها معمولاً در کشورهای افغانستان ، روسیه ، ایران و هند پیدا می‌شوند ، در حالی که انواع غربی این هویچ‌ها در اروپا ، آمریکای شمالی و جنوبی یافت می‌شود. هر دو نوع متعلق به گونه‌های Daucus carota هستند و مزایای سلامتی مشابهی دارند.

براساس وب سایت موزه هویج ، در مقایسه با هویج هایی که هزاران سال پیش رشد کرده اند ، تصور می‌شود انواع امروزی شیرین تر ، از نظر ظاهری جذاب تر بوده و در هنگام رشد بهتر قادر به دفاع از خود هستند.

اطلاعات تغذیه ای و ویتامین های موجود در هویچ

اطلاعات تغذیه‌ای هویج برای یک فنجان هویج خرد شده، خام، مطابق با USDA:

 • ۵۲ کالری
 • ۱ گرم پروتئین
 • ۱۰ گرم کربوهیدرات
 • فیبر ۳٫۵ گرم
 • ۶ گرم شکر
 • ۲۱۳۸۳ واحد ویتامین A
 • ۱۶٫۹ میکروگرم ویتامین K
 • ۴۱۰ میلی گرم پتاسیم
 • ۱/۰ میلی گرم تیامین
 • ۱٫۳ میلی گرم نیاسین
 • ۰٫۲ میلی گرم ویتامین B6

بعضی از افراد از خوردن هویج جلوگیری می‌کنند زیرا معتقدند که هویچ قند زیادی دارد و باعث افزایش قند خون می‌شود.  با این حال ، این مشاوره توسط تحقیقات انجام شده پشتیبانی نمی‌شود.

یک فنجان هویج خام فقط حدود ۱۰ گرم کربوهیدرات و تقریبا ۴ گرم فیبر دارد. فیبر موجود در سبزی باعث کند شدن رها شدن قندها -به شکل گلوکز- در جریان خون می‌شود. قرار دادن هویچ در رژیم غذایی سالم حتی می‌تواند برای شخصی که مبتلا به دیابت است ، بی خطر باشد زیرا از افزایش شدید قند خون جلوگیری می‌کنند.

آب هویج نسبت به هویج خام کمی دارای کربوهیدرات بیشتری است ، حتی منبع غلیظ تر ویتامین A ، C ، K   B6 و پتاسیم نیز هست.

اطلاعات تغذیه‌ای هویج برای یک فنجان آب هویج 

 • ۹۵ کالری
 • ۲۱ گرم کربوهیدرات
 • ۲ گرم فیبر
 • ۹ گرم شکر
 • ۲ گرم پروتئین
 • ۴۵۱۳۳ واحد ویتامین A
 • ۲۰٫۱mg ویتامین C
 • ۳۶٫۶ میلی گرم ویتامین K
 • ۰٫۵ میلی گرم ویتامین B6
 • ۶۸۹ میلی گرم پتاسیم

فواید و خواص هویچ برای سلامتی

۱- از سلامت چشم محافظت می‌کند

سه ماده مغذی مهم – بتاکاروتن ،  لوتئین  و زاكزانتین – در داخل هویج با كمك به حفظ بینایی و بینایی در شب ، سلامت چشم را تقویت می‌كنند. به عنوان مثال ، بدون بتاکاروتن (نوعی ویتامین A) ، اشکال مختلف اختلالات چشم ممکن است رخ دهد – از جمله دژنراسیون ماکولا و حتی کوری.

در عین حال ، لوتئین و زاكزانتین برای كاهش خطر بینایی وابسته به سن كار می‌كنند.

ویتامین A در هویچ و بینایی:

فقط یک فنجان هویج خرد شده بیش از ۴۰۰ درصد از نیازهای ویتامین A شما را تأمین می‌کند! آنها حاوی ویتامین A به شکل بتاکاروتن هستند. ویتامین A یکی از مهمترین مواد مغذی لازم برای محافظت از سلامت چشم و بینایی است ، خصوصاً در شرایطی که فردی در سنین بالا قرار دارد.

کمبود ویتامین A می‌تواند ابتدا به شب کوری و سپس کوری دائمی منجر شود. در واقع ، این موضوع در واقع دلیل شماره یک از نابینایی‌های قابل پیشگیری در سراسر جهان است.

هویج همچنین می‌تواند خطر ابتلا به آب مروارید و دژنراسیون ماکولا را کاهش دهد ، یکی از دلایل عمده کاهش بینایی مرتبط با سن است.

خوردن مرتب هویچ به شما در حفظ چشم و بینایی سالم در طول زندگی کمک می‌کند. اگر مصرف سبزیجات به صورت خام برای شما جذابیتی ندارد ، در نظر داشته باشید که نوشیدن آب هویج همان مزایای سلامتی چشم را به همراه دارد.

۲- منبع بالای از آنتی اکسیدان ها (خصوصاً کاروتنوئیدها / بتاکاروتن)

کاروتنویید، موجود در هویج و دیگر سبزیجات نارنجی رنگ ، آنتی اکسیدانهای قدرتمندی هستند که می‌توانند به کاهش خطر ابتلا به انواع مختلف بیماری‌های موقتی و بیماریهای مزمن جدی کمک کنند. هویج و آب هویج با کمک به محافظت از بدن در برابر آسیب های رادیکال آزاد ، باکتری های مضر ، ویروس ها و التهاب از سیستم ایمنی بدن دفاع می‌کنند.

آنتی اکسیدان هایی که وظیفه تأثیرات تقویت کننده سیستم ایمنی بدن را دارند عبارتند از: ویتامین C ، بتاکاروتن ، لیکوپن ، لوتئین ، زاکسانتین و پلی فنول ها. هویج یکی از بالاترین منابع طبیعی از فیتوشیمیایی (مواد شیمیایی گیاهی) کاروتنوئید و آنتی اکسیدان بتا کاروتن هستند، که هر دو موضوع مورد مطالعه نشان می‌دهد که ممکن است با متوقف کردن سطح آسیب DNA در التهاب و جهش سلولی ، به مبارزه با سرطان کمک کند.

آنها همچنین حاوی مقداری اسید سوکسینیک ، اسید α-ketoglutaric ، اسید لاکتیک ، اسید گلیکولیک و اسید کافئیک ( غالب ترین اسید فنولیک در بیشتر هویج) است.

۳- هویچ خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی را کاهش می‌دهد

خوردن سبزیجاتنارنجی رنگ مانند هویج می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی کمک کند. صرف نظر از سایر خطرات قلبی و عروقی ، تحقیقات فعلی نشان می‌دهد که نوشیدن آب هویج با کاهش استرس اکسیداتیو باعث سلامتی قلب می‌شود و دفاع بدن را در برابر اشکال مختلف بیماری های قلبی عروقی بهبود می‌بخشد.

این اثر به احتمال زیاد به دلیل داشتن آنتی اکسیدان و فیبر زیاد است که در هویج قرار دارد. آنها باعث کاهش کلسترول و تقویت تولید صفرا می‌شوند و این باعث افزایش توانایی بدن در هضم چربی می‌شود.

هویچ منبع خوبی از دو فیبر محلول و نامحلول می‌باشد. این نه تنها به دستگاه گوارش شما کمک می‌کند تا به درستی مواد مغذی(تقویتی) را از مواد غذایی شما جذب کند ، بلکه مستقیماً بر بهترین حالت سطح کلسترول بدن نیز تأثیر می‌گذارد.

فیبر هویچ می‌تواند به از بین بردن کلسترول اضافی LDL از دیواره شریان ها و رگ های خونی کمک کند. علاوه بر این ، آنها پتاسیم را تأمین می‌کنند ، که برای حفظ فشار خون سالم، مفید است.

۴- هویچ به محافظت در برابر سرطان کمک می‌کند

شواهد نشان می‌دهد که مصرف مقادیر زیاد کاروتنوئیدها از میوه و سبزیجات می‌تواند در رابطه با عود سرطان (بازگشت همان بیماری سرطان) محافظت کند. مطالعات نشان می‌دهد که این آنتی اکسیدان ها در هویج ممکن است بتوانند با سلول های لوسمی (سرطان خون) مبارزه کنند و ممکن است در کاهش خطر ابتلا به برخی از گسترده ترین انواع سرطان از جمله سرطان پروستات ، سرطان تخمدان و سرطان پستان نقش داشته باشند.

در یک مطالعه ، تأثیر زنانی که سابقه سرطان سینه دارند با مصرف آب پرتقال تازه و آب هویج  به نتایجی خوب سرانجام شده است. این نتایج نشان داد که دریافت روزانه آب هویج تازه به نفع دفاع بدن در برابر سرطان بوده است.

 در مطاله ای متا آنالیز در سال ۲۰۱۸  که ارتباط بین مصرف هویج در رژیم غذایی و خطر ابتلا به سرطان پستان به این نتیجه رسیدند  که ” به طور کلی نشان می‌دهد که مصرف هویج در رژیم غذایی با کاهش خطر سرطان پستان همراه بود.”

تحقیقات دیگر همچنین نشان می‌دهد که فواید هویج برای مردان شامل توانایی کاهش خطر ابتلا انسان به سرطان پروستات است. و تعدادی از تحقیقات نشان داده اند که خوردن هویج ممکن است نقش مهمی در پیشگیری از سرطان معده داشته باشد ، سومین عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان.

علاوه بر این ، عصاره آب هویج به دلیل “داروهای ضد سرطان” شامل پلی استیلن ها (فالکارینول ، فالکاریندول و فالکاریندول-۳-استات) و کاروتنوئیدها (بتاکاروتن و لوتئین) به عنوان یک درمان بالقوه برای لوسمی (سرطان خون) پیشنهاد شده است .

۵- تاثیر هویچ در حفظ سلامت دهان و دندان

مواد مغذی موجود در هویج به بهبود ایمنی بدن ، از جمله توانایی بدن در مبارزه با باکتری ها و سمومی که از طریق دهان وارد می‌شوند و در لثه ها و دندان ها  زندگی می‌کنند کمک می‌کند. برخی مواد معدنی موجود در سبزی می توانند ضد باکتری بوده و به جلوگیری از حفره و پوسیدگی دندان کمک می‌کند.

همچنین در صورت خوردن بعد از غذا می‌توانند به از بین بردن پلاک و لکه‌ها از دندان کمک کنند. بعد از خوردن غذا ، فیبر با عمل به عنوان “برس سیستم گوارشی” ، با مبارزه با یبوست ، شستشوی باکتری های ناخواسته در روده ، ایمنی بدن را تقویت می‌کند و هضم بهتر مواد مغذی را تقویت می‌کند.

۶- هویچ سلامت پوست و بهبود زخم ها را تقویت می‌کند

فواید هویج برای پوست به دلیل وجود ترکیباتی از جمله بتاکاروتن ، لوتئین و لیکوپن است. بتاکاروتن برای بهبود زخم‌ها بسیار مهم است ، به همین دلیل از هویج حتی به عنوان دارویی برای التیام زخم‌ها در قرن های گذشته استفاده شده است.

اگر به هر نوع عفونت پوستی ، بریدگی یا زخم‌های دیگر مبتلا هستید ، می‌فهمید که هویج و آب هویج با افزایش توانایی شما در بهبود سریع تر ، مبارزه با عفونت ها و حتی کاهش علائم التهاب پوست ، به سلامتی پوست شما کمک می‌کند.

۷- هویچ از سلامت مغز و عملکرد شناختی محافظت می‌کند

یکی دیگر از مزایای هویچ ممکن است شامل تقویت سلامت مغز با کمک به پیشگیری از بیماری آلزایمر ، بهبود حافظه و دفاع در برابر انواع دیگر زوال شناختی باشد. این به دلیل توانایی هویج در کاهش استرس اکسیداتیو در مغز است که می‌تواند ظرفیت سیگنالینگ عصبی را تضعیف کند.

 

این پست درحال تکمیل شدن می باشد ….
 

 

منبع: draxe.com/nutrition/carrots